Evropski komisar za notranji trg Thierry Breton je pobudo naznanil ta teden. Podrobnosti je še treba doreči, a v komisiji so danes pojasnili nekaj obrisov. Zatrjujejo, da bo ukrepanje povsem v skladu zakonodajo o e-zasebnosti in splošno uredbo o varstvu podatkov.
"Namen je analizirati vzorce mobilnosti, tudi učinek ukrepov za omejevanje družbenih stikov na intenziteto stikov in s tem tveganje okužbe," je danes v Bruslju pojasnil govorec komisije Johannes Bahrke.
To bi po njegovih besedah pomembno in sorazmerno prispevalo k modeliranju širjenja virusa in pomagalo oceniti trenutne ukrepe za zajezitev pandemije. Modeliralo naj bi Skupno raziskovalno središče, ki bi ugotovitve delilo z vsemi članicami unije.
V komisiji izpostavljajo, da želijo sodelovati s po enim operaterjem iz vsake članice, kar po Bahrkejevih besedah pomeni, da se podatkov ne more uporabiti za sledenje posameznikom, saj nimajo vsi istega operaterja. Ukrep bi veljal le med krizo, podatke naj bi potem izbrisali.
Napovedi tega ukrepa sicer sprožajo številna vprašanja, na primer katere podatke se bo zbiralo, kako se bo zagotovila anonimnost in na sploh spoštovanje zasebnosti v kriznih časih, ko v Bruslju v imenu boja proti nevidnemu sovražniku pozivajo k "podatkom za skupno dobro".
Načrte je sicer podprl tudi evropski nadzornik za varstvo podatkov Wojciech Wiewiorowski, ki ocenjuje, da so evropska pravila dovolj prožna, da omogočajo razne ukrepe v boju proti pandemiji. Komisijo je sicer pozval k transparentnosti glede podatkov, ki jih želi zbirati, in k previdnosti pri tem, komu se poveri obravnavo podatkov.
V zvezi telekomunikacijske industrije GSMA za zdaj sporočajo, da bodo sodelovali z Evropsko komisijo in oblastmi v članicah unije glede uporabe podatkov v boju proti koronavirusni bolezni 19 v skladu z evropskimi standardi glede zasebnosti.