Revija Reporter
Svet

BP zaradi izlitja nafte v Mehiškem zalivu grozi 13,7 milijarde dolarjev kazni

STA

21. jan. 2015 9:22 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ameriški sodnik Carl Barbier je v torek v New Orleansu začel postopek za določitev kazni v primeru eksplozije na naftni ploščadi Deepwater Horizon v Mehiškem zalivu, zaradi katere se je leta 2010 v morje izlilo več milijonov sodov nafte. Britanskemu naftnemu gigantu BP grozi 13,7 milijarde dolarjev kazni.

V eksploziji na naftni ploščadi je 20. aprila 2010 umrlo 11 ljudi, posledično pa je iz vrtine kar 87 dni iztekala nafta, kar je povzročilo ogromno okoljsko in gospodarsko škodo. Sodni postopek, ki ga je sprožila ameriška vlada, več čas vodi sodnik Barbier, ki je največjo odgovornost za katastrofo že pred časom pripisal podjetju British Petrolium (BP).

Ta koncern je sicer na sodišču v torek po poročanju medijev poudarjal, da mu visoke kazni, ki mu grozi v skladu z ameriškim zakonom o čisti vodi, ne bi smeli odrediti, saj da si je močno prizadeval odpraviti posledice enega največjih izlitij nafte v ameriški zgodovini, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Barbier je prejšnji teden določil, da se je po eksploziji v morje izlilo 3,19 milijonov sodov nafte. To je kompromis med višjo količino, ki se je v morje izlila po mnenju ameriške vlade, in nižjo, ki jo je navajal BP.

Ameriški zakon o čisti vodi določa do 4300 dolarjev kazni za izliti 159-litrov sod nafte. To pomeni, da bi lahko končna kazen dosegla 13,7 milijarde dolarjev. Sodnik Barbier sicer te številke ni omenjal.

Postopek za določitev kazni bo po pričakovanjih trajal najmanj dva tedna. To je sicer tretja faza sodnega procesa. V prvi je Barbier BP okrivil skrajne malomarnosti pred nesrečo in dopustil, da se mu določi tudi do trikratna kazen za onesnaževanje.

V drugi fazi, ki se je končala prejšnji teden, je sodnik določil, kateri izračun uporabiti za določitev količine izlite nafte. BP se je ob tem priznala količina nafte, ki jo je po izlitju odstranil.

Postopki v zvezi s to okoljsko katastrofo trajajo že štiri leta. Krivdo zanjo si BP deli z operaterjem ploščadi Deepwater Horizon, podjetjem Transocean, in podjetjem Halliburton, ki zagotavlja storitve za naftno industrijo. Barbier je septembra BP pripisal 67 odstotkov odstotkov odgovornosti za nesrečo, Transoceanu 30 odstotkov in Halliburtonu tri odstotke.

BP je za odpravo posledic izlitja, civilne tožbe in poravnavo kazenskih obtožb porabil skoraj 34 milijard dolarjev, poročanje Bloomberga povzema dpa.