Revija Reporter
Svet

Bosanski vojni veterani hočejo s protesti priti do denarja, ki pa ga BiH nima

STA

7. avg. 2018 6:00

Deli na:

Fotografija je simbolična.

Reuters

Člani nekaterih organizacij vojnih veteranov armade BiH in Hrvaškega obrambnega sveta (HVO) so včeraj zagrozili z novimi blokadami cest in prometnim kaosom v Bosni in Hercegovini z zahtevo, da parlament entitete Federacija BiH potrdi zakon, ki bi jim zagotovil dodatne pravice do denarnih nadomestil in socialnega varstva.

Člani združenja Zaboravljeni branitelj, ki združuje predvsem bivše pripadnike HVO, so včeraj začeli občasne blokade avtoceste, ki vodi od Međugorja do mejnega prehoda Bijača s Hrvaško.

Člani veteranskih združenj bivših pripadnikov armade BiH pa so začeli postavljati blokade pri Tuzli in Srebreniku ter za torek napovedali bolj množične proteste, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Kot glavnega krivca za zastoj pri sprejemu zakona so izpostavili namestnika predsednika doma narodov parlamenta Federacije BiH Jasenka Tufekčića. Ta vodi komisijo, ki bi morala uskladiti različni besedili zakona, ki sta ju julija sprejela oba domova parlamenta te bošnjaško-hrvaške entitete BiH. V njiju so na različen način opredelili koeficiente za obračun denarnih nadomestil. Tufekčić je nov sestanek komisije sklical za četrtek, protestniki pa ga zahtevajo v torek. Zahtevajo tudi, da se po uskladitvi besedila takoj sestaneta oba domova parlamenta in zakon sprejmeta.

Analitiki in predstavniki mednarodnih finančnih institucij v BiH opozarjajo, da je nov zakon, ki ga sprejemajo pod pritiskom protestnikov, nerealen. Trdijo, da ni sredstev za izplačilo nadomestil, ki jih pred oktobrskimi volitvami obljubljajo politične stranke.

Kot je opozoril vodja misije Mednarodnega denarnega sklada v BiH Francisco Parodi, s temi populističnimi obljubami ogrožajo finančno stabilnost Federacije BiH.

Za televizijo N1 je poudaril, da so trditve, da bodo za izplačilo teh nadomestil letno potrebovali samo 14 milijonov konvertibilnih mark (okoli sedem milijonov evrov), slepilo. Gre namreč za "več sto milijonov", ki jih bodo morali vzeti izobraževanju, zdravstvu in načrtovanim investicijam.