Reporter
E-novice
Digitalna naročnina
Reporter
Naroči

Bo Evropski parlament izrazil veliko zaskrbljenost zaradi dogajanja v Sloveniji?


V Strasbourgu danes začenjajo zadnje letošnje plenarno zasedanje Evropskega parlamenta, na katerem bodo v četrtek glasovali o resoluciji o vladavini prava v Sloveniji. V njej bodo, če jo bodo podprli, izrazili veliko zaskrbljenost zaradi globoke razklanosti v državi in pozvali k spoštljivi javni razpravi.

eu-parlament_re_12.04.13.jpg
Reuters

STA
 

Velikost pisave

Manjša
Večja
 

Predlog resolucije o Sloveniji so vložile štiri politične skupine v Evropskem parlamentu - socialdemokrati, liberalci, zeleni in levica. Največja skupina, desnosredinska Evropska ljudska stranka (EPP), sicer evropska politična družina slovenskega premierja Janeza Janše, se jim ni pridružila.

Predlog resolucije Evropskega parlamenta v 18 točkah, ki so ga v petek pozno zvečer tudi javno objavili, vključuje izraz "globoke zaskrbljenosti zaradi ravni javne razprave, ozračja sovražnosti, nezaupanja in globoke polarizacije v Sloveniji, ki je spodkopala zaupanje v javne organe in med njimi".



Parlament naj bi z resolucijo med drugim tudi izpostavil, da morajo vplivne javne osebnosti in politiki v Sloveniji, tudi člani vlade, voditi z zgledom ter zagotoviti spoštljivo in civilizirano javno razpravo, brez ustrahovanja, napadov, žaljenja in nadlegovanja.

V ospredju tokratnega zasedanja, ki bo hibridno, bosta sicer danes razprava o enakosti žensk in moških, v torek pa razprava z visokim zunanjepolitičnim predstavnikom unije Josepom Borrellom o kopičenju ruskih sil ob in v Ukrajini ter razprava o stališču parlamenta o zakonodaji o digitalnih trgih.

Ostanite obveščeni


Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.



V sredo bodo podelili nagrado Saharova za svobodo misli, ki jo letos prejme ruski opozicijski politik Aleksej Navalni. Ker je nagrajenec v ruskem zaporu, jo bo prejela njegova hčerka Darja Navalni. Prav tako v sredo bodo evropski poslanci razpravljali o prihajajočem decembrskem vrhu in boju proti pandemiji.

V Strasbourgu bo ta teden v ospredju tudi vprašanje novega predsednika Evropskega parlamenta. Sedanjemu, socialdemokratu Davidu Sassoliju se mandat izteče sredi januarja. Glavne politične skupine so se namreč julija 2019 dogovorile, da bo položaj v drugi polovici petletnega mandata pripadel EPP.



V EPP so za kandidatko za predsednico izvolili Maltežanko Roberto Metsola in pričakujejo, da bodo socialdemokrati spoštovali dogovor. A ti so napovedali, da bodo ta teden odločali o svojem kandidatu in da so na mizi vse možnosti. Svojo kandidatko Siro Rego ima tudi evropska levica.

Reporter

Ostanite obveščeni


Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.

REPORTER MEDIA, d.o.o. © 2008-2025

 

Vse pravice pridržane.