Revija Reporter
Svet

Biden v Tel Avivu: Zločini Hamasa so hujši od zločinov islamistične skupine Islamska država

STA

18. okt. 2023 13:08 Osveženo: 13:10 / 18. 10. 2023

Deli na:

Joe Biden in Benjamin Netanjahu

Profimedia

Ameriški predsednik Joe Biden je med obiskom v Tel Avivu podprl navedbe Izraela o odgovornosti palestinskih skrajnežev za torkov krvavi napad na bolnišnico v Gazi, rekoč da kaže na to, da je zanj odgovorna "druga ekipa". Njegov gostitelj, izraelski premier Benjamin Netanjahu, se mu je zahvalil za ameriško neomajno podporo v vojni s Hamasom.

Biden je na novinarski konferenci z Netanjahujem izrazil obžalovanje in razburjenje nad smrtonosnim incidentom, za katerega v Tel Avivu krivijo oboroženo palestinsko skupino Islamski džihad, poročajo tuje tiskovne agencije.

V zvezi z napadom na bolnišnico v Gazi, ki je sinoči zahteval več sto življenj, je Biden zadržano podprl navedbe izraelske vojske. "Glede na to, kar sem videl, se zdi, da je to storila druga ekipa in ne vi. Vendar je veliko ljudi, ki niso prepričani, zato moramo premagati veliko stvari," je dodal predsednik ZDA, ki je na prvem obisku v Izraelu od vnovične eskalacije vojne med Izraelci in Palestinci.

Odgovornost za raketni napad na bolnišnico v Gazi je tamkajšnje ministrstvo za zdravje sprva pripisalo izraelskih silam, ki od 7. oktobra oblegajo enklavo. Izraelska vojska medtem trdi, da ima dokaze, da je bolnišnico zadela raketa Islamskega džihada, ki je zašla.

Netanjahu se je na konferenci, po kateri z Bidnom nista odgovarjala na morebitna vprašanja medijev, še enkrat zahvalil ZDA za podporo in znova izrazil zgražanje nad zločini palestinske organizacije Hamas.

Biden je ob tem za Hamas dejal, da so njihovi zločini hujši celo od tistih skrajne islamistične skupine Islamska država.

Izraelu je obljubil nadaljnjo podporo, in pohvalil "pogum, predanost in hrabrost" Izraelcev. "Ponosen sem, da sem tukaj," je še dejal gostitelju.

ZDA veljajo za trdno zaveznico Izraela vse od oblikovanja te države. Ključni dejavnik te podpore je obsežna vojaška pomoč, ki jo Washington redno zagotavlja Izraelu.

Odnosi med izraelskim premierjem in Bidnovo administracijo so bili sicer pred aktualno zaostritvijo razmer na Bližnjem vzhodu napeti, vse odkar je Netanjahujeva vlada začela sporno reformo pravosodja, ki je po mnenju kritikov grožnja izraelski demokraciji. Odnosi so se še dodatno zaostrili zaradi odločitve skrajno desne vlade o širjenju judovskih naselbin na zasedenih palestinskih ozemljih.