Portal Deutsche Welle v makedonščini, ki se sklicuje na črnogorske policijske vire, tako poroča, da Gruevskega, ki bi moral minuli teden v domovini začeti prestajati dveletno zaporno kazen zaradi zlorabe položaja, pot iz Črne gore prek Srbije vodila na Madžarsko. Bivši premier naj bi zamenjal več avtomobilov, pri čemer naj bi imel pomoč madžarskih veleposlaništev v Tirani, Podgorici in Beogradu.
Albanska policija je v četrtek navedla, da je Gruevski v nedeljo zvečer v vozilu madžarskega veleposlaništva prek Albanije potoval v Črno goro. Črnogorska policija je zatem potrdila, da je bil Gruevski na njenem ozemlju, a dodala, da je državo še isti večer zapustil, povzema avstrijska tiskovna agencija APA.
Deutsche Welle je v zvezi s tem poročal, da je Gruevski od albansko-črnogorske meje naprej z vozilom madžarskega veleposlaništva potoval v Podgorico, od tam naprej proti Srbiji pa potoval v drugem avtomobilu veleposlaništva. Na srbski meji se je presedel v vozilo madžarskega veleposlaništva v Beogradu. Mejo med Albanijo in Črno goro ter tisto s Srbijo naj bi po navedbah črnogorske policije prečkal z osebno izkaznico.
V Albanijo pa je Gruevski iz Makedonije verjetno vstopil nezakonito, je danes po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočila albanska policija. Njegovega prihoda naj namreč ne bi zabeležili na nobenem izmed mejnih prehodov med Makedonijo in Albanijo. Predstavnik albanske policije meni, da je mejo Gruevski očitno prečkal peš in se tako izognil pozornosti.
Albanska policija je sicer že v četrtek navedla, da Interpol za Gruevskega v času njegovega odhoda iz Makedonije še ni izdal tiralice, tako da tehnično ni bil iskana oseba. Mednarodna tiralica je bila izdana dva dni kasneje, 13. novembra, so sporočili po poročanju portala Balkaninsight.
Srbska policija se doslej o primeru Gruevski še ni izrekla.
V kabinetu madžarskega premierja Viktorja Orbana so v sredo potrdili, da je Gruevski pri pristojnih madžarskih organih že vložil prošnjo za azil in zahteval status begunca.
Vodja Orbanovega urada Gergely Gulyas je nato v četrtek poudaril, da Budimpešta Gruevskemu ni nudila nobene pomoči pri begu in Makedonije. Kot je nadaljeval, je Gruevski za azil zaprosil na madžarskem diplomatskem veleposlaništvu zunaj Makedonije, kjer so nato iz varnostnih razlogov sprejeli odločitev, da je bolje, da se ga zasliši v Budimpešti kot pa na tranzitnem območju.
In to je po besedah Gulyasa "splošna praksa pri nekdanjih političnih voditeljih", poroča madžarska tiskovna agencija MTI. Gulyas je dodal, da se Gruevski ni sešel z Orbanom.
Gruevski in Orban sta bila politična zaveznika, ko je bil prvi med letoma 2006 in 2016 na čelu makedonske vlade. Skupno jima je med drugim sovraštvo do ameriškega filantropa madžarskih korenin Georgea Sorosa.
Beg Gruevskega na Madžarsko v maniri vohunskih filmov
16. nov. 2018 12:08 Osveženo: 12:09 / 16. 11. 2018
Potem ko sta policiji v Albaniji in Črni gori v četrtek potrdili, da je nekdanji makedonski premier Nikola Gruevski v nedeljo prek teh dveh držav pobegnil Madžarsko, danes v javnost curljajo podrobnosti o tako rekoč filmskem begu. Gruevski naj bi med drugim ob pomoči veleposlaništev Madžarske v Tirani, Podgorici in Beogradu zamenjal več vozil.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke