Revija Reporter
Svet

Avstrijski kancler bi skrčil sredstva iz evropskega proračuna članicam EU, ki zavračajo sprejem beguncev

STA

17. dec. 2015 14:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

V Bruslju pred vrhom EU danes poteka t. i. mini vrh, ki ga gosti Avstrija. Na srečanju, ki se ga udeležujejo članice EU, najbolj prizadete v begunski krizi, in Turčija naj bi bilo govora o zaščiti zunanjih meja povezave in sodelovanju z Ankaro, med drugim o sprejemu dodatnih beguncev iz Turčije. Vrha se udeležuje tudi premier Miro Cerar.

Slovenija je v sredo zadnjem hipu prejela vabilo Avstrije na srečanje te "koalicije voljnih" oz. "posebej obremenjenih držav" in nanj pozitivno odgovorila.

Na njem bo po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA morda govora tudi o sprejemu beguncev, ki so sedaj v Turčiji. Faymann se je pred današnjim sestankom zavzel za preselitev med 40.000 in 50.000 sirskih beguncev iz Turčije v EU.

Sicer pa je Faymann pred današnjim srečanjem predvsem pritegnil pozornost z izjavo za današnjo izdajo časnika Die Welt, da bi morali članicam, ki bi se upirale sprejemu beguncev v okviru skupnega reševanja begunske krize, skrčiti sredstva iz evropskega proračuna. Kot je poudaril, evropska solidarnost ne more biti enosmerna ulica.

Na srečanje na predstavništvu Avstrije pri EU v Bruslju so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa poleg Cerarja prišli turški premier Ahmet Davutoglu, nemška kanclerka Angela Merkel in najvišji predstavniki Luksemburga, Grčije, Švedske, Belgije, Finske, Portugalske, Nizozemske in Francije.

Slednjo zaradi druge obveznosti predsednika Francoisa Hollanda zastopa minister za evropske zadeve Harlem Desir. Na vrhu pa je navzoč tudi predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker. Med povabljenimi naj bi bila sicer tudi Velika Britanija.

Juncker je pred mini vrhom danes poudaril, da tega ne razume kot znamenje ločevanja, temveč gre za srečanje držav, ki so voljne sprejeti sirske begunce iz Turčije.

Vpletenost evropskih institucij po njegovih besedah priča o tem, da ne gre za enostranska dejanja skupine članice in izključevanje, temveč za vključujoč proces, v katerem pa pač članice sodelujejo na prostovoljni osnovi.

Tudi predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz je danes menil, da mini vrh ni znamenje razkola v uniji, kaže pa na pomanjkanje pripravljenosti na skupne rešitve.

Kljub pomirjujočim besedam o pomenu srečevanja članic v ožjem krogu je Schulz posvaril pred tem, da bi se lahko pomanjkanje solidarnosti vzhodnih članic pri reševanju migracijske krize prihodnje leto čutilo pri finančnih razmerjih med članicami unije.

Trafika24 Logo

Privoščite si nemoteno branje

Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.

Prijava

Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se