Predvidena je tudi zaostritev zakonodaje proti sovražnemu govoru. Kazni bi naj bile po novem zagrožene že za sporne izjave, izrečene pred skupino samo desetih ljudi, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
Med napovedanimi ukrepi je tudi to, da mladoletni Avstrijci ozemlja Evropske unije v prihodnje ne bi smeli zapustiti brez privolitve zakonitih skrbnikov.
Največ naporov bo sicer vloženih v preventivo ekstremizma, zato bo poudarek dan deradikalizaciji v šolah.
Gre za ukrepe, uperjene proti islamskim skrajnežem, predlagatelji pa so danes poudarili, da je treba razlikovati med vero in ekstremizmom. "Džihadizem nima veze z islamom," je opozorila avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner.
"Tistega, ki v Avstriji širi sovraštvo in nasilje, bo doletel zapor," pa je bil oster pravosodni minister Wolfgang Brandstetter.
Večina vladnih predlogov bi lahko bila sprejeta in uveljavljena že do začetku prihodnjega leta, še piše APA.
Za podobne ukrepe se medtem odloča tudi Italija. Pri zaostrovanju protiteroristične zakone naj bi si Italijani pomagali tudi z zakoni, ki so jih že sprejeli v boju proti mafiji, je napovedal italijanski notranji minister Angelino Alfano.
Ta se zavzema tudi za ustanovitev evropske skupine strokovnjakov, ki bi posebej sledila v Evropi rekrutiranim članom Islamske države.
Nemčija je že prejšnji teden pristašem Islamske države prepovedala vsakršno propagando in novačenje borcev. Kršiteljem prepovedi grozi do dve leti zapora.
Skrajna Islamska država se širi na obširnih območjih Sirije in Iraka, kjer je tudi razglasila kalifat. Zloglasna je zaradi svoje izredne brutalnosti. Na njeni strani se med drugim borijo številni ljudje iz držav EU in evropske države se bojijo, da bi ti ob vrnitvi nazaj v domovino lahko izvedli teroristične napade.