Avstrija pri Špilju zaenkrat ne bo gradila večje ograje
13. nov. 2015 11:38 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Avstrija na meji s Slovenijo pri mejnem prehodu Špilje zaenkrat ne bo postavila večkilometrske ograje, o kateri je razmišljala vladna koalicija na Dunaju. Bo pa očitno neposredno ob prehodu postavila 3,7 kilometra pletene žične ograje. To so se danes dogovorili koalicijski partnerji na Dunaju, ljudska stranka (ÖVP) in socialdemokrati (SPÖ).
Kot je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA v spremstvu ministrov iz vrst SPÖ sporočila avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner, ki pripada ÖVP, se je vladna koalicija strinjala, da se na prošnjo Slovenije zaenkrat odpove postavitvi 25 kilometrov dolge ograje, o kateri so razmišljali.
Slovenija je po ministričinih besedah na lastno pobudo zatrdila, da bo na svojem ozemlju učinkoviteje nadzorovala dostop do Špilja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Bodo pa Avstrijci med drugim okrepili patrulje na meji s Slovenijo in tudi nemudoma začeli s pripravami na morebitno postavitev 25-kilometrske mejne ograje pri Špilju, je pojasnila ministrica.
To bodo nato postavili v primeru, da varnostni ukrepi, ki jih je na svoji meji s Hrvaško sprejela Slovenija, kot so ograjeni koridorji in okrepljene patrulje na zeleni meji, ne bodo delovali. Ograjo bi lahko Avstrija nato postavila v vsega 48 urah.
Za Mikl-Leitnerjevo je pred novinarje stopil še generalni direktor za javno varnost na avstrijskem notranjem ministrstvu Konrad Kogler in pojasnil, da pa bo Avstrija na meji neposredno ob mejnem prehodu Špilje vendarle postavila ograjo - a dolgo le 3,7 kilometra in iz pletene, ne bodeče žice. Ta ukrep naj bi po njegovih besedah trajal kakšna dva meseca, poroča APA.
V nujnih primerih, ko bi skušalo to pregrado npr. skupaj prečkati na stotine migrantov, bo obstajala možnost, da na njej namestijo tudi kolute bodeče žice. A kot je zatrdil Kogler, bodo v vsakem primeru ravnali po načelu sorazmernosti. Ograja naj bi bila sicer visoka 2,2 metra.
Vodja kabineta kanclerja Wernerja Faymanna Josef Ostermayer (SPÖ) je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP ob tem zatrdil, da gre zgolj za urejanje pritoka ljudi in ne za zapiranje meje.
Možnost postavitve ograje na meji s Slovenijo je sicer poskrbelo za precej nesoglasij v avstrijski vladni koaliciji - ÖVP jo namreč podpira kot nujen varnostni ukrep, še posebej pristojna ministrica Mikl-Leitnerjeva, medtem ko ji v SPÖ s kanclerjem Wernerjem Faymannom na čelu nasprotujejo.
Težko pričakovana odločitev o tem, ali ograja da ali ne, je bila tako pred današnjim dnem večkrat preložena.
Zunanji minister Sebastian Kurz (ÖVP) je še v četrtek opozoril, da je "situacija ušla izpod nadzora" in da je treba slediti pozivom policije ter na meji postaviti ograjo. "Saj vendar ne moremo le opazovati, kako skuša policija z živimi verigami spraviti situacijo pod kontrolo," je opozoril Kurz, ki verjame, da je treba narediti vse, da se zajezi pritok beguncev.
V Avstrijo iz Slovenije preko mejnega prehoda Šentilj oz. Špilje dnevno prihaja med 6000 in 8000 beguncev. V Avstrijo je sicer samo od septembra prišlo že kakih 450.000 ljudi. Za večino končni cilj ostaja Nemčija, a tudi v Avstriji letos pričakujejo rekordnih 95.000 prošenj za azil.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke