Revija Reporter
Svet

Assange bo priznal krivdo in se izognil zaporu v ZDA

STA

25. jun. 2024 11:02 Osveženo: 11:04 / 25. 6. 2024

Deli na:

Julian Assange

Profimedia

Stella Assange, soproga ustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assagea, je danes potrdila dogovor s pravosodnim ministrstvom ZDA, po katerem bo njen mož priznal krivdo, a se izognil zaporu. Assange naj bi medtem že prispel v Bangkok, od koder bo kasneje odšel na Severne Marianske otoke, ameriško ozemlje v Tihem oceanu, kjer bodo formalizirali dogovor.

Dogovor, po katerem bo Assange priznal krivdo, a le v eni točki obtožnice, povezani z ameriškim zakonom o vohunjenju, naj bi pred ameriško zvezno sodnico Ramono Manglono na Severnih Marianskih otokih formalizirali v sredo zjutraj po lokalnem času. Sodnica naj bi mu izrekla 62 mesecev zaporne kazni, pri čemer naj bi se mu upošteval čas, ki ga je že prebil za zapahi v Veliki Britaniji.

To pomeni, da se bo lahko 52-letnik po obravnavi vrnil v rodno Avstralijo. Njegova soproga Stella je v pogovoru za BBC potrdila dogovor s pravosodnim ministrstvom ZDA, a poudarila, da mora dogovor še formalizirati sodišče na ameriškem ozemlju. "Ko ga podpiše sodnik, bo formalno resničen," je dejala.

Ob tem je pojasnila, da bo po izpustitvi prednostna naloga, da si njen mož opomore, saj se je njegovo zdravstveno stanje v zaporu precej poslabšalo, tako fizično kot psihično, poroča BBC.

Assange naj bi medtem že pristal na letališču v Bangkoku, od koder naj bi kasneje poletel proti Severnim Marianskim otokom. Njegovo skorajšnjo izpustitev so medtem pozdravili Združeni narodi, pri čemer so opozorili, da je pregon Assangea sprožil vrsto pomislekov glede spoštovanja človekovih pravic.

Ameriška obtožnica proti Assangeu sicer vsebuje 18 točk. Pravosodno ministrstvo ZDA ga med drugim obtožuje, da je od leta 2009 skupaj z vojakinjo Chelseo Manning s pomočjo spletne strani WikiLeaks zarotniško razkril več deset tisoč zaupnih poročil o vojni v Afganistanu, več sto tisoč poročil o vojni v Iraku in več sto tisoč poročil State Departmenta o zapornikih v Guantanamu.

Že več kot desetletje se bori proti izročitvi ZDA. Zadnjih pet let je prebil v strogo varovanem zaporu Belmarsh na obrobju Londona, pred tem pa je sedem let preživel v izgnanstvu na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu, dokler mu niso odvzeli azila in ga aprila 2019 zaprli.