Revija Reporter
Svet

Ameriško ruski dogovor korak h končanju »strašnega trpljenja« Sircev?

STA

15. sep. 2013 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je včeraj pozdravil dogovor o uničenju sirskega kemičnega orožja, ki sta ga predtem v Ženevi dosegla zunanja ministra ZDA in Rusije. Dogovor mora biti po Banovih besedah korak h končanju, kot se je izrazil, "strašnega trpljenja" Sircev. Dogovor so pozdravile tudi Velika Britanija, Francija in Nemčija.

Ban Ki Moon je po besedah tiskovne predstavnice ZN Vannine Maestracci obljubil podporo Združenih narodov pri uresničevanju dogovora, ki sta ga po treh dneh pogovorov v Ženevi včeraj dosegla zunanja ministra ZDA in Rusije, John Kerry in Sergej Lavrov.

Generalni sekretar ZN "goreče upa", da bo dogovor preprečil ponovno uporabo kemičnega orožja v Siriji in pomagal tlakovati pot za politično rešitev, ki bo ustavila trpljenje sirskega naroda, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejala Maestraccijeva.

Tudi ameriški predsednik Barack Obama je pozdravil dogovor med Kerryjem in Lavrovom, vendar pa je opozoril, da "veliko dela še ostaja". Poudaril je, da bo glavnina dela v sodelovanju z ostalimi stalnimi članicami Varnostnega sveta ZN, da bodo zagotovili, da bodo proces lahko preverjali in da bo Sirija čutila posledice, če ne bo sodelovala.

"Uporaba kemičnega orožja kjerkoli v svetu je v popolnem nasprotju človeškemu dostojanstvu in grožnja varnosti ljudem kjerkoli. Naša dolžnost je, da poskrbimo, da bo svet prost grožnje kemičnega orožja," je dejal Obama, kot poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Tudi britanski zunanji minister William Hague je pozdravil dogovor ZDA in Rusije, poroča AFP. "Velika Britanija pozdravlja ameriško-ruski dogovor o sirskem kemičnem orožju. Čim prej se bo treba lotiti uresničevanja," je na Twitterju zapisal Hague.

Ameriško-ruski dogovor je pozdravila tudi Francija in ga označila za "pomemben korak naprej". Vendarle pa bodo v Parizu počakali na poročilo inšpektorjev ZN o domnevnem napadu s kemičnim orožjem 21. avgusta v predmestju Damaska, preden bodo zavzeli dokončno stališče, je dejal vodja francoske diplomacije Laurent Fabius. Omenjeno poročilo inšpektorjev ZN naj bi predstavili v ponedeljek.

Francija je bila sicer najbolj vneta podpornica Washingtona pri zagovarjanju uporabe vojaške sile proti sirskemu režimu, medtem ko je moral britanski premier David Cameron svojo zahtevo po odločnem mednarodnem odgovoru na kemični napad, ki naj bi ga zagrešil sirski režim, omiliti, potem ko je britanski parlament glasoval proti vojaškemu napadu.

Fabius, Hague in Kerry naj bi se sicer v ponedeljek sestali v Parizu, da bi se pogovorili o podrobnostih uresničevanja včeraj doseženega dogovora, poroča AFP.

Zunanja ministra ZDA in Rusije sta včeraj dosegla dogovor, ki med drugim predvideva, da mora Sirija v roku enega tedna razkriti svoje zaloge kemičnega orožja in mednarodnim inšpektorjem dovoliti takojšen in neomejen dostop do teh zalog, sirsko kemično orožje pa mora biti odstranjeno ali uničeno.

Zadovoljstvo ob doseženem dogovoru je izrazila tudi nemška kanclerka Angela Merkel. V svojem predvolilnem nastopu pred okoli 2000 navzočimi v Mainzu je dejala, da je razveseljivo, da sta se zunanja ministra ZDA in Rusije sporazumela o uničenju sirskega kemičnega orožja. Ob tem je menila, da morajo sedaj "besedam slediti dejanja", poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Nemški zunanji minister Guido Westerwelle pa je ocenil, da so so izgledi, da se doseže politična rešitev sirskega konflikta, po ameriško-ruskem dogovoru "bistveno" povečali. Nemčija je doslej odločno nasprotovala kakršnemu koli sodelovanju v morebitni vojaški akciji zahodnih držav proti Siriji brez mednarodnega mandata.

Dogovor v Ženevi pa je pozdravila tudi visoka predstavnica EU za zunanjo politiko Catherine Ashton, ki pa je še pozvala VS ZN, naj čimprej sprejme ustrezno resolucijo, "ki bo dala dodatno moč celotnemu procesu" uničevanja sirskega kemičnega orožja.