Luka Dončić po veliki zmagi: 'Počutim se ...

Skrito v raju: Igralec na odru gol kot glista

1714382871-006-cel-oli-240428-lv-1714382855842 Ekipa24.si

Celjani mislijo resno! Snubili Modrića in ...

Svet

Ameriški zvezdniki v drugem polčasu zmleli slovenske košarkarje

Slovenska košarkarska reprezentanca je v četrtfinalu svetovnega prvenstva v Španiji izgubila z ZDA s 76:119 (22:29, 42:49, 64:86).

Košarkarji Slovenije so končali z nastopi na 17. svetovnem prvenstvu v Španiji. V četrtfinalu so pričakovano izgubili proti aktualnim svetovnim in olimpijskim prvakom ter prvorangirani ekipi na svetu, Američanom, s 76:119.

Z uvrstitvijo v četrtfinale je Slovenija ponovila uspeh izpred štirih let na svetovnem prvenstvu v Turčiji. Tedaj je po porazu v četrtfinalu sicer še igrala tekme za razigravanje, tokrat pa se po spremembi tekmovalnega sistema poslavlja od Barcelone. V analih bo njena končna uvrstitev od petega do osmega mesta.

Slovenija je na Kanarskih otokih in Barceloni zabeležila pet zmag in dva poraza, kar je njen najboljši izkupiček na dosedanjih svetovnih prvenstvih. Na Japonskem 2006 je tekmovanje sklenila z 2-4, leta 2010 pa s 5-4. V Las Palmasu de Gran Canarii je izgubila z Litvo, v Kataloniji pa ni uspela pripraviti svetovne senzacije in premagati prvih favoritov prvenstva.

Slovenska reprezentanca se bo v Slovenijo vrnila v sredo nekaj po drugi uri popoldan in tako končala skoraj dvomesečni projekt SP 2014. Naslednji jo čaka prihodnje leto, ko bo zelo verjetno v Zagrebu igrala predtekmovanje na evropskem prvenstvu.

Čeprav so imeli Američani na papirju premoč v prav vseh elementih košarkarske igre, se jim je Slovenija hrabro postavila po robu. V prvi četrtini je ohranila ravnotežje, četudi so jo ZDA napadle, kjer je najbolj šibka - pod obročem. Pobrale so ji kar 14 žog v napadu in tako imele 16 napadov več od Slovenije. Teoretično bi lahko to pomenilo 30 ali več točk naskoka, toda tudi Slovenija je imela svoje adute. V prvi vrsti Gorana Dragića, ki je pustil dušo in srce na igrišču, nato Domna Lorbka, ki je v prvem polčasu dosegel 12 točk, pa Zorana Dragića, ki se je brez spoštovanja lotil zvezdnikov, in tudi večina ostalih junakov je upravičila nadimek.

Američani si v prvih dvajsetih minutah niso uspeli priigrati več kot 11 točk prednosti, na odmor pa so odšli z zgolj sedmimi točkami naskoka, saj jim je Slovenija v drugi četrtini prepustila le dva skoka v napadu in nasula 42 točk, toliko kot še nobena reprezentanca na tem prvenstvu do odmora.

Slovenski navijači - v dvorani jih je bilo slabih tisoč - so uživali tudi v uvodnih minutah drugega dela, ko je zaostanek znašal le 5 točk (44:49), manj pa v nadaljevanju, kajti Američani so uveljavili svojo fizično moč ter kakovost in v 28. minuti prvič prišli do prednosti 20 točk (74:54). Vseeno so navijači še naprej spodbujali junake - tako z znanimi napevi o 'skakanju' kot takimi manj realističnimi - 'Hočemo zmago' - in tudi smešnimi - 'Kdo so ZDA'. Navijanje so začinili še z ogromno slovensko zastavo v izmeri 16 x 9 metrov, ki so jo izobesili na severni tribuni.

Slovenija je drugo četrtino igrala neodločeno (20:20), tretjo je izgubila z 22:37, v zadnji, ko so se varovanci Jureta Zdovca dokončno sprijaznili z odhodom domov, pa so svojo premoč potrdili s 33:12. Na koncu so Američani celo postavili rekord po doseženih točkah na tem prvenstvu (prej 114) ter zabeležili svojo drugo najvišjo zmago v Španiji.

* Dvorana Sant Jordi, gledalcev 13.600, sodniki: Maranho (Brazilija), Lottermoser (Nemčija), Pascual (Filipini).
* Slovenija: Balažić 9 (2:4), Slokar 7, Prepelič 9 (4:4), Murić 6 (2:2), Zupan 2 (0:2), G. Dragić 13, Z. Dragić 11 (1:2), Lorbek 12 (1:3), Klobučar 3, Omić 4.
* ZDA: Curry 6 (2:2), Thompson 20 (2:4), Rose 12, Faried 14 (4:5), Gay 7 (1:2), DeRozan 6, Irving 12 (1:1), Plumlee 4 (0:1), Cousins 9 (1:3), Harden 14 (4:5), Davis 13 (3:4), Drummond 2.
* Prosti meti: Slovenija 10:17, ZDA 18:27.
* Met za dve točki: Slovenija 21:39, ZDA 37:73.
* Met za tri točke: Slovenija 8:27 (Z. Dragić 2, Balažić, Slokar, Prepelič, G. Dragić, Lorbek, Klobučar), ZDA 9:19 (Thompson 4, Gay 2, Harden 2, Irving).
* Skoki: Slovenija 38 (26 + 12), ZDA 53 (30 + 23).
* Osebne napake: Slovenija 26, ZDA 22.
* Pet osebnih: Cousins (36.).