Revija Reporter
Svet

AfD zahteva odstop Merklove, ki namiguje na marshallov plan za Afriko

STA

4. jul. 2018 10:48 Osveženo: 10:51 / 04. 7. 2018

Deli na:

Nemška kanclerka Angela Merkel je danes dogovor o upravljanju migracij z notranjim ministrom Horstom Seehoferjem predstavila še v nemškem parlamentu, pri čemer je poudarila, da se bo njena vlada zavzemala za prost pretok ljudi po Evropi. Skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD) je ob tem zahtevala kanclerkin odstop.

Merklova je predstavila dogovor, v okviru katerega sta se njena Krščansko-demokratska unija (CDU) in Seehoferjeva Krščansko-socialna unija (CSU) v ponedeljek dogovorili o vzpostavitvi tranzitnih centrov ob nemško-avstrijski meji, iz katerih bodo prosilce za azil, ki so bili registrirani že v drugih članicah EU, vračali v te države. Dogovor naj bi predvideval, da bodo deportacije izvajali ob soglasju teh držav, na primer na podlagi administrativnih dogovorov.

V primeru, da takih dogovorov ne bi uspeli doseči, bodo migrante vseeno deportirali, in sicer v Avstrijo, s katero bi se o tem dogovorili. Dunaj dogovor v škodo Avstrije zavrača. V primeru, da bi Nemčija začela uresničevati dogovor, so na Dunaju napovedali tudi poostritev nadzora na južni meji s Slovenijo in Italijo.

Merklova je ob tem dejala, da se bo njena vlada zavzemala za svobodo gibanja znotraj EU, poroča spletni portala Deutsche Welle. Kanclerka se je zavzela za krepitev varovanja zunanjih meja unije in okrepitev Frontexa, k čemur bo prispevala tudi Nemčija.

Povedala je še, da bo evropski pristop za zajezitev migracij vključeval dogovore z afriškimi državami, pripravo libijske obalne straže za boj proti trgovini z ljudmi in morda tudi marshallov plan za Afriko.

"Migracije so več kot samo evropski problem. To je globalni problem, ki zahteva mednarodno rešitev," je na seji parlamenta, na kateri so razpravljali tudi o obrambi in proračunu, poudarila Merklova. "Prihodnost Nemčije je tesno povezana s prihodnostjo Evrope (...) in prihodnostjo globalne ureditve," je še izpostavila.

Dogovor CDU in CSU sicer še ni usklajen koalicijskimi socialdemokrati (SPD), ki so zagrozili celo z izstopom iz koalicije, če bo Nemčija vzpostavila tranzitne centre na meji z Avstrijo. "Množični centri, kjer so begunci zaprti tedne, ne bodo vzpostavljeni z SPD" v vladi, je povedal generalni sekretar stranke Lars Kingbeil.

V AfD, največji opozicijski stranki, pa so Merklovo pozvali k odstopu, pri čemer so ji očitali, da je s svojo liberalno begunsko politiko razdelila Nemčijo in Evropo. "Nemčija se je pod vašim vladanjem iz motorja in vira stabilnosti spremenila v vir kaosa," je povedala vodja poslanske skupine AfD v bundestagu Alice Weidel.