Revija Reporter
Svet

1300 mrtvih v napadu sirske vojske s kemičnim orožjem?

STA

22. avg. 2013 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Sirske vladne sile naj bi ob intenzivnem bombardiranju vzhodnega dela Damaska po navedbah upornikov uporabile kemično orožje, pri čemer naj bi umrlo kar 1300 ljudi. Vojska te navedbe sicer zanika, a so svet obkrožili posnetki otrok, ki komaj dihajo in naj bi bili žrtve napada z živčnim plinom. Še nocoj se bo sestal Varnostni svet ZN.

Uporniki in aktivisti Sirskega observatorija za človekove pravice trdijo, da je sirska vojska ob včerajšnjem intenzivnem bombardiranju v regiji Gutah na vzhodnem obrobju Damaska uporabila strupeni živčni plin. Številni mediji so nato objavili posnetke otrok in drugih, ki jim v prenapolnjenih bolnišnicah poskušajo pomagati s kisikom, da bi zadihali. Na drugih posnetkih so ljudje, ki naj bi se zadušili do smrti.

Toda sirska vojska je v uradni izjavi na državni televiziji tovrstne obtožbe o uporabi kemičnega orožja zavrnila kot "nične, prazne in povsem neosnovane". V bran ji je stopila tudi Rusija, ena od petih stalnih članic VS ZN, ki je poročila o uporabi živčnega plina označila za "premišljeno provokacijo". Vendarle so k neodvisni preiskavi pozvali tudi v Rusiji, sicer tesni zaveznici režima sirskega predsednika Bašarja al Asada.

Večji del mednarodne skupnosti se je na drugi strani odzval z ogorčenjem in pozivi, naj ZN preverijo poročila upornikov. Tudi vodja inšpektorjev ZN Ake Sellstrom je izrazil prepričanje, da bi morali inšpektorji ZN, ki v Siriji že od nedelje ugotavljajo, ali je bilo v tamkajšnji krvavi državljanski vojni uporabljeno kemično orožje, preiskati najnovejše trditve upornikov.

Kot je sicer dejal Sellstrom, je zaenkrat videl le televizijske posnetke napada. "Visoko število ranjenih in ubitih, ki se omenja, zveni sumljivo. Zveni kot nekaj, kar bi bilo treba preiskati," je dejal. A preiskava bi bila mogoča le, če bi se ena od članic ZN obrnila na generalnega sekretarja te organizacije, je opozoril.

Toda režimski minister za informiranje Omran al Soabi je za rusko televizijo Russia Today dejal, da sirske oblasti ne morejo kar dovoliti obiska inšpektorjev ZN na bojišču v vzhodnem delu Damaska. Za nadzor na območju Gutaha potrebujejo "dogovor z vlado", je dejal. Dodal je še, da ni mogoče izključiti, da so kemično orožje uporabile "brigade islamskih skrajnežev, kot so to že storile v Alepu".

Zaradi poročil o uporabi kemičnega orožja se bo še nocoj na nujni seji sestal tudi VS ZN. Nujno zasedanje so zahtevale Francija, Velika Britanija, ZDA, Luksemburg in Južna Koreja.

ZDA so se zavzele za "takojšen dostop" inšpektorjev ZN do območij, kjer naj bi prišlo do napada s kemičnim orožjem. "Če sirska vlada res nima ničesar za skrivati in resnično podpira neodvisno in kredibilno preiskavo uporabe kemičnega orožja v Siriji, potem bo omogočila ekipi ZN takojšen in neoviran dostop do teh območij," je dejal tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest.

Ameriški predsednik ZDA Barack Obama je že pred enim letom opozoril Asadov režim, da bi uporaba kemičnega orožja pomenila prečkanje "rdeče črte" in da ZDA tega ne bodo dopustile. Opozorilo je sicer nato še nekajkrat ponovil; že vsaj dvakrat letos.

Tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU je po včerajšnjem zasedanju zunanjih ministrov, ki je bilo sicer posvečeno situaciji v Egiptu, pozvala k "takojšnji in temeljiti preiskavi" navedb o uporabi kemičnega orožja s strani sirske vojske. Pozvala je, da se inšpektorjem ZN "omogoči poln in neoviran dostop do vseh krajev". Hkrati je opozorila, da je "kakršnakoli uporaba kemičnega orožja s katerekoli strani popolnoma nedopustna".

K neodvisni preiskavi so med drugim pozvali tudi generalni sekretar Arabske lige Nabil al Arabi, francoski predsednik Francois Hollande ter zunanji ministri Švedske, Velike Britanije in Nemčije, Carl Bildt, William Hague in Guido Westerwelle.

Tudi Turčija je ZN pozvala, naj strokovnjakom v Siriji dovolijo preiskavo novih obtožb o uporabi kemičnega orožja. Savdska Arabija pa je Varnostni svet ZN pozvala k nujni seji, na kateri bi sprejeli ukrepe za takojšnje končanje "te humanitarne tragedije".

A neodvisni strokovnjaki vendarle niso povsem prepričani nad posnetki, ki prikazujejo žrtve domnevnega napada z živčnim plinom, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

"Nisem popolnoma prepričana o uporabi kemičnega orožja, saj so ljudje, ki pomagajo žrtvam, brez kakršnihkoli zaščitnih oblek in mask; če bi šlo za pravi napad, bi bili tudi oni kontaminirani in bi prav tako kazali simptome," je za AFP pojasnila Paula Vanninen, direktorica finskega Instituta za verifikacijo konvencije o prepovedi kemičnega orožja, Verifin.

Tudi nekateri drugi strokovnjaki za kemično orožje so opozorili, da na posnetkih ni videti očitnih znakov uporabe živčnega plina, kot so npr. povsem zožene zenice. Poleg tega pa, četudi je bilo uporabljeno kemično orožje, to ni bilo tako močno, kot je tisto, ki ga ima v svojem arzenalu sirska vojska, npr. sarin, še navaja AFP.

Kemično orožje naj bi bilo sicer v 29-mesečnem konfliktu v Siriji glede na informacije inšpektorjev ZN uporabljeno že 13-krat, vendar pa teh navedb doslej niso mogli neodvisno preučiti. Zdaj so dobili mandat, da preučijo tri lokacije, tudi kraj Han al Asal blizu Alepa, kjer naj bi po trditvah sirske vlade uporniki 19. marca uporabili kemično orožje in ubili najmanj 26 ljudi.