ZZR vrhovno sodišče obtožuje »brezsrčnega birokratskega zavlačevanja z odločitvijo«
4. jul. 2014 13:52 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


V slovenski družbi soočamo s krizo vladavine prava in institucij države v obsegu, ki si jo v začetku obstoja države niti v sanjah nismo mogli zamisliti, opozarja Odbor za preprečevanje zlorab v pravosodju pri Zboru za republiko (ZZR). "Tako se nam dogaja, da je vodja opozicije nedolžen in ničesar kriv sredi volilne kampanje že 14 dni v zaporu." Apelirajo na "modrost, pogum in profesionalnost sodnikov Vrhovnega sodišča." Sodnico poročevalko pa opozarjajo na "njeno osebno odgovornost zaradi brezsrčnega birokratskega zavlačevanja z odločitvijo o prekinitvi prestajanja kazni zapora za vodjo opozicije" in jo pozivajo, da nemudoma omogoči odločitev senata in tako prepreči nadaljevanje kršitve človekovih pravic.
Objavljamo izjavo odbora:
Sporočilo Odbora za preprečevanje zlorab v pravosodju
Danes se v slovenski družbi soočamo s krizo vladavine prava in institucij države v obsegu, ki si jo v začetku obstoja države niti v sanjah nismo mogli zamisliti. Še posebej huda je kriza v pravosodju. Skrajni čas je, da se v družbi začne vsebinska debata, zakaj je temu tako.
Tako se nam dogaja, da je vodja opozicije nedolžen in ničesar kriv sredi volilne kampanje že 14 dni v zaporu. V zaporu je kljub temu, da v izreku pravnomočne sodbe opisano dejanje nima znakov kaznivega dejanja. V zaporu je kljub očitnim kršitvam Ustave. V zaporu je oceni ustavnih sodnikov o očitnih kršitvah njegovih pravic navkljub. V zaporu je kljub temu, da mu ni očitano nobeno konkretno ravnanje, ki bi vsaj približno kazalo, da je sprejel obljubo nagrade za svoje posredovanje pri sklenitvi posla s Patrio. Nasprotno, državni tožilec in sodišče sta mu očitala celo, da je odklonil kakršnekoli stike s predstavniki Patrie! V zaporu je kljub temu, da so vsi tisti, ki so v imenu države sodelovali pri sklenitvi posla, oproščeni ali pa sploh niso bili v postopku. V zaporu je kljub temu, da ugledni strokovnjaki že od vložitve obtožnega akta in odločitve sodišča prve stopnje opozarjajo na v nebo vpijočo arbitrarno uporabo prava in očitne in hude kršitve človekovih pravic v tem postopku.
Z začetkom prestajanja kazni zapora na podlagi pravnomočne sodbe, za katero strokovnjaki in civilna družba že dolgo opozarjamo, da je nezakonita, so se kršitve človekovih pravic in temeljnih svoboščin samo še stopnjevale. Zato trpi neupravičeno obsojeni in njegova družina. Pod vprašaj se postavlja tudi verodostojnost volitev v Državni zbor, saj je bil vodja opozicije zaprt v začetku volilne kampanje.
Vrhovno sodišče je imelo vse možnosti in kot je v svojem Sklepu Up-373/14 z dne 11. 6. 2014 opozorilo Ustavno sodišče tudi dolžnost v celoti preprečiti nepopravljive posledice odvzema svobode s tem, da bi skladno z zakonom odločilo o odložitvi prestajanja kazni zapora. Vrhovno sodisce ima še vedno možnost, da z odločitvijo o prekinitvi prestajanja kazni zapora do odločitve o zahtevi za varstvo zakonitosti prepreči nadaljevanje nepopravljivih posledic. Ustavno sodišče posebej poudarja, da je zahteva za varstvo zakonitosti učinkovito pravno sredstva za preprečitev kršenja človekovih pravic in temeljnih svoboščin, sedanje – vsem na očeh – opuščanje dolžnega ravnanja Vrhovnega sodišča pa empirično potrjuje dvom v domnevo njegove učinkovitosti. Na to dejstvo je posebej opozoril ustavni sodnik dr. Mitja Deisinger v svojem odklonilnem ločenem mnenju k cit. Sklepu Ustavnega sodišča, Ob tem je posebej zaskrbljujoče ravnanje predsednika Vrhovnega sodišča Branka Masleše, ki je prejšnji mesec na sodniških dnevih v Olimju z neprikritim gnevom napadel vodjo opozicije, čeprav je vedel, da bo zadeva Patria skoraj za gotovo prisla na Vrhovno sodišče zaradi odločitve o zahtevi za varstvo zakonitosti. S tem je eklatantno poteptal načelo nepristranskosti in neodvisnosti sodnikov in s pozicije vrha sodne oblasti izvršil pritisk na vrhovne sodnike, ki bodo odločali v tej zadevi ter pokazal svojo nezmožnost objektivnega ocenjevanja zadeve, ki je nujna lastnost integritete vsakega sodnika.
Številne organizacije civilne družbe smo v zadnjem mesecu Vrhovno sodišče RS večkrat pozvale, da vendarle odloči o odlogu in prekinitvi prestajanja kazni zapora za Janeza Janšo. Kljub temu, da gre za nujno zadevo, ko je sredi volilne kampanje vodja opozicije prikrajšan za osebno svobodo, od Vrhovnega sodišča nismo prejeli odgovora, sodišče pa o prekinitvi kazni do danes tudi ni odločalo.
Ravnanje pravosodja nasploh in še posebej sodišč v zadevi Patria ni zaskrbljujoče zgolj zaradi konkretnega primera, ampak še bolj zaradi dejstva, da lahko slehernik postane žrtev nepoštenega postopka in mu je lahko vzeta osebna svoboda zaradi dejanja, ki ni kaznivo in ga tudi ni storil. V državi ni več pravne varnosti.
Ko in če bomo državljani Slovenije dojeli to razsežnost problema in bomo brez predsodkov in ne glede na to, kdo je žrtev nepoštenega postopka, sposobni zahtevati enakopravno obravnavo vseh ljudi pred sodiščem, ko in če bo večina v tej državi sposobna zlorabi oblasti in arbitrarni uporabi prava reči : NE, bo mogoče pri sodstvu doseči, da bo brez napuha in arogance in nepristransko odločalo o vseh zadevah, ki jih obravnava. Takrat bo tak obtožni akt državnega tožilca, kot je bil v primeru Patria, zavrglo že sodišče prve stopnje z obrazložitvijo, da dejanje, kot je opisano v obtožnem aktu, ni kaznivo dejanje.
Ker očitno ta trenutek še ni napočil, pa apeliramo na modrost, pogum in profesionalnost sodnikov Vrhovnega sodišča. Sodnico poročevalko v tej zadevi pa opozarjamo na njeno osebno odgovornost zaradi brezsrčnega birokratskega zavlačevanja z odločitvijo o prekinitvi prestajanja kazni zapora za vodjo opozicije in jo ponovno pozivamo, da nemudoma omogoči odločitev senata in tako prepreči nadaljevanje kršitve človekovih pravic.
Odbor za preprečevanje zlorab v pravosodju
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke