Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je za STA potrdila, da je 153 od 200 preverjanih uslužbencev Davčne uprave RS (Durs) nepooblaščeno vpogledalo v podatke znanih Slovencev. Pirc Musarjeva je pojasnila, da so se zaenkrat odločili, da zoper omenjene uslužbence izrečejo opomin, pri čemer bodo plačali tudi 50 evrov stroškov postopka.
Časnik Dnevnik je v današnji izdaji poročal, da je informacijski pooblaščenec pregledal, ali zaposleni nepooblaščeno brskajo po registru davčnih zavezancev, ter ugotovil, da je 153 od 200 preverjanih uslužbencev nepooblaščeno vpogledalo v podatke katerega od 15 znanih Slovencev. Največ je bilo vpogledov v podatke pevke Helene Blagne, predsednice LDS Katarine Kresal in pevke Saše Lendero, ki jim po poročanju Dnevnika po številu vpogledov sledita predsednik države Danilo Türk in predsednik vlade in SDS Janez Janša.
Kot je za STA pojasnila Pirc Musarjeva, so se letos na uradu informacijske pooblaščenke odločili preveriti nekaj večjih zbirk osebnih podatkov, ki jih vodi državna uprava. Durs ima glede tega korektno izgrajen informacijski sistem, ki omogoča sledljivost oziroma preverjanje vpogledov v omenjene zbirke, priznava pooblaščenka.
V registru davčnih zavezancev so od Dursa dobili izpis podatkov za vpoglede v podatke 15 znanih Slovencev, je povedala Pirc Musarjeva in dodala, da jih je le manjšina vpogledala v podatke upravičeno, t.j. ko so vodili konkreten davčni postopek.
"Vseh ostalih 153 pa je po zbirki paslo radovednost, kar je seveda nedopustno in nezakonito," je poudarila informacijska pooblaščenka ter pojasnila, da proti vsem 153 uslužbencem tečejo prekrškovni postopki, okoli 80 odločb pa so že izdali.
Ne glede na razloge, ki so uslužbence Dursa vodili v nepooblaščen vpogled, Pirc Musarjeva opozarja, da je sam vpogled "nedopusten ne glede na to, kaj je državni uslužbenec potem s tem podatkom počel".
Pooblaščenka je pojasnila, da so se zaenkrat odločili zgolj za izrek opomina, ki bo vpisan v prekrškovno evidenco, in plačilo stroškov postopka v višini 50 evrov. V primeru ponovitve prekrška pa pooblaščenka napoveduje izrek globe.
Pirc Musarjeva opozarja, da je njihov namen v prvi vrsti preventiva. Sama meni, da bodo ukrepi njenega urada učinkoviti. Pri tem pa dodaja, da "v prihodnosti, če se bo na Dursu še kaj takega dogajalo, takšne benevolence, kot je zdaj v teh postopkih, pač ne bo".