Revija Reporter
Slovenija

Zore, Novak, Bošković, Čerin-Levi in Grabus: Za praznike ostanite doma

STA

8. apr. 2020 13:59 Osveženo: 14:04 / 08. 4. 2020

Deli na:

Pred verniki je praznovanje velike noči, ki je najpomembnejši praznik v Katoliški cerkvi. Običajno se praznuje v družinskem krogu in z obiskom cerkve, a bo ob epidemiji praznovanje potekalo drugače. Ob tem voditelji verskih skupnosti v Sloveniji pozivajo vernike, naj ostanejo doma in čas posvetijo osebni molitvi in branju verskih besedil.

Slovenska škofovska konferenca je že pred časom sprejela navodila, kako obhajati veliko noč v času epidemije. Izhajali so predvsem iz omejevanja stikov in ščitenja zdravja ljudi, je na novinarski konferenci pojasnil ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore.

Ob sprejemanju ukrepov so se zgledovali po Italiji, kjer so sprejeli podobne ukrepe. "Ob tem smo se zavedali, da je za naše vernike obisk verskih obredov in cerkva, še posebej v postnem in velikonočnem času, izjemnega pomena. Prav tako pa smo bili seznanjeni s številnimi poročili, da so ravno verski obredi lahko kraji hitrega širjenja okužb s katastrofalnimi posledicami," je povedal.

Ob prihajajočih praznikih je vernike pozval, naj ostanejo doma in s tem pripomorejo k manjši obremenitvi zdravstva. "Prav tako pa se vprašajmo, kaj naj vsak izmed nas naredi, da bomo uresničili smisel svojega življenja," je dejal. Ne naredimo ničesar, kar bi epidemijo še pospešilo, je pozval.

Vernike je povabil, da spremljajo svete maše in blagoslove preko televizije, radia in spleta. Otrokom in vnukom naj razložijo pomen velikonočnih praznikov. Prav tako pa je povabil, da čas epidemije namenijo molitvi in branju Svetega pisma. V tem času po njegovih besedah na poseben način prihaja do izraza družina kot domača cerkev, v kateri imata oče in mama nalogo blagoslavljanja in posvečevanja sebe in svojih otrok.

Na veliki petek naj se kristjani pridružijo molitvi križevega pota papeža Frančiška iz Vatikana, na veliko soboto pa naj velikonočnih jedi ne odnesejo v cerkve, ampak jih pripravijo za blagoslov mariborskega nadškofa Alojzija Cvikla ob 15. uri preko nacionalne televizije. V nedeljo se bodo kristjani po vsej Sloveniji ob 8. uri ob zvonjenju zvonov zbrali na velikonočnem zajtrku, ob 10. uri pa bo televizijski in radijski prenos velikonočne svete maše iz mariborske stolnice, je napovedal.

Želja po varnosti in zdravju je v tem obdobju še posebej močna, je poudaril škof evangeličanske cerkve Augsburške veroizpovedi v RS Leon Novak. Izpostavil je sporočilo velike noči, ki ljudem daje upanje posebej v času bolezni.

Tudi Peran Boškovič iz Srbske pravoslavne cerkve v Sloveniji je poudaril, da ta čas kaže, "kako ranljivi smo ljudje, kako majhni in nemočni smo, ko smo sami, ter kako potrebujemo drug drugega". Bolezen po njegovih besedah spominja na bistvo obstoja, ki se kaže v ljubezni in medsebojni pomoči.

Boškovič je opazil, da je koronavirusna bolezen razkrila grenko resnico, da je zakonska in starševska ljubezen zadoščala le za nekaj dni bivanja v osamitvi. "Bivanje doma nam je postalo bolj strašno od koronavirusa in marsikdo je bežal pred drugimi kljub nalezljivi bolezni," je ugotovil. Pomanjkanje ljubezni je po njegovem mnenju sodobna bolezen.

Poleg tega je pandemija pokazala tudi sliko sveta brez ljubezni na globalni ravni, kjer je denar postal nadomestilo za "temeljno človeško", je poudaril.

V tem času pa praznujejo tudi pripadniki judovske in muslimanske veroizpovedi. Judje tako praznujejo pesah. Kot je povedal predsednik judovske skupnosti za Slovenijo Boris Čerin-Levi, gre za praznik svobode. "Imamo privilegij, da živimo v Sloveniji - svobodni in demokratični državi," je poudari Čerin-Levi. "To je vrednota, ki jo lahko delimo vsi ne glede na vero, izvor, kulturo ali jezik," je še poudaril.

Muslimani pa obeležujejo praznik noč sodbe. Kmalu se bo začel tudi mesec posta ramazan. "Veselili smo se razmazana in molitve v novi džamiji, ki smo jo dolgo čakali. Na žalost je tudi ta objekt zaprt. Upoštevali bomo vsa navodila vlade in zdravstvenih strokovnjakov," je dejal mufti Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji Nedžad Grabus.

"Zavedamo se dejstva, da ni enostavno govoriti o praznikih brez ljudi," je dejal mufti. Spomnil je še na primere prerokov in drugih oseb, ki so del življenja preživeli v postu.

Ob tem poziva vernike, naj ostajajo doma. Prenose verskih obredov je mogoče spremljati tudi prek televizije, radia in spleta. Tudi ob velikonočnih praznikih bodo na voljo prenosi verskih obredov. Izrazil je prepričanje, da se bomo ljudje ob epidemiji znova naučili spoštovati vrednote, ki so bile že pozabljene.

Predstavniki verskih skupnosti v Sloveniji so odgovarjali tudi na novinarska vprašanja. Zore je na vprašanje o vplivu, ki ga ima na duhovnike izpad darov vernikov, dejal, da so že pred krizo nekateri živeli iz rok v usta in jim je pomagal solidarnostni sklad duhovnikov. Zahvalil pa se je tudi vladi, da pomaga duhovnikom v stiski.

Novak pa je na vprašanje o finančni prizadetosti cerkvenih skupnosti zaradi epidemije spomnil, da je kriza prizadela vse. Omejevanje aktivnosti po njegovih besedah vsem povzroča izpad prihodkov.