Revija Reporter
Slovenija

Zorčiča naj bi spet odstavljali naslednjo sredo, nato pa teden za tem opozicija spet odstavlja Janšo

Igor Kršinar
1 1.390

5. maj. 2021 13:29 Osveženo: 13:30 / 05. 5. 2021

Deli na:

Igor Zorčič in Janez Janša marca 2020, ko sta bila še zaveznika.

Primož Lavre

Predsednik državnega zbora Igor Zorčič po naših podatkih še vedno ni prejel dopisa s 47 podpisi poslancev, ki zahtevajo njegovo razrešitev. Zato se nekateri v opoziciji sprašujejo, ali gre še za en blef, podobno kot konec marca, ko so v vladajoči koaliciji zatrjevali, da imajo 47 glasov, na koncu pa jih niso imeli.

Po drugi strani pa bi bilo zanimivo videti, kdo vse se je podpisal pod zahtevo za Zorčičevo zamenjavo. Če so se res podpisali vsi poslanci Desusa (razen Jurija Lepa, ki se je pridružil Zorčičevi skupini nepovezanih poslancev), potem se bodo s tem zagotovo ukvarjali tudi organi stranke, saj to, kdo je predsednik državnega zbora, ni del programa Desusa. Poleg tega je stranka izstopila iz vlade in je v (konstruktivni) opoziciji.

Če sta se pod zahtevo podpisala tudi oba poslanca manjšin (Madžar Ferenc Horvath in Italijan Felice Žiža), potem sta prekršila svojo napoved, da nočeta biti jeziček na tehtnici. Navsezadnje poslanca manjšin nista podprla konstruktivne nezaupnice vlade, oba premierja v tem mandatu pa sta podprla šele, ko sta tudi brez njiju imela dovolj glasov za izvolitev. Tudi to bo najbrž terjalo kakšno razpravo v organih, ki jih predstavljata v državnem zboru.

V vsakem primeru pa naj bi Zorčič ne bi odstopil, ampak bo svojo usodo prepustil poslancem, saj se je nazadnje pri konstruktivni nezaupnici izkazalo, da ni nujno, da vsi podpisani tudi glasujejo tako, kot so (pisno) napovedali. Po neuradnih podatkih naj bi bila seja, na kateri bodo razreševali Zorčiča in nato v primeru njegove razrešitve za novega predsednika državnega zbora izvolili vodjo poslanske skupine NSI Jožefa Horvata, naslednjo sredo.

V tednu za tem, torej na redni seji, ki se bo začela 17. maja, pa naj bi poslanci razpravljali še o ustavni obtožbi zoper premierja Janeza Janšo, ki so jo vložile vse štiri opozicijske stranke. Takrat naj bi bili navzoči tudi poslanci LMŠ, ki so napovedali obstrukcijo parlamentarnega dela. Za zdaj se Marjan Šarec še ni uspel dogovoriti s prvaki SD, SAB in Levice, da bi tudi njihovi poslanci obstruirali delo državnega zbora. Nasprotno, v teh strankah pričakujejo, da Šarec ne bo več pri tem vztrajal.