Revija Reporter
Slovenija

Zloraba vojaških psic in mladičev: domnevne nepravilnosti preiskuje celo vojaška obveščevalna služba!

Igor Kršinar
1 5.158

15. avg. 2021 6:00 Osveženo: 7:01 / 15. 8. 2021

Deli na:

Službeni pes (fotografija je simbolična).

Bobo

»Domnevne nepravilnosti preiskuje Obveščevalno varnostna služba Ministrstva za obrambo. Zaradi interesa preiskave vam drugih informacij ne moremo posredovati,« so nam odgovorili na ministrstvo za obrambo, ko smo jih spraševali o morebitnih zlorabah uradnega položaja v zvezi z vojaškimi psi.

V uredništvu smo prejeli anonimno pismo s precej dobro opisano morebitno zlorabo uradnega položaja v zvezi s posedovanjem vojaških psov. Po zapisu naj bi imeli mimo pravil vojaške pse v uporabi nekateri uslužbenci Slovenske vojske, MORS, OVS in policisti. Formalno napišejo, da so ti psi neprimerni za uporabo, zato jih dodelijo izbrancem, ko imajo ti psi mladiče, pa jih prodajajo in z njimi služijo mimo Slovenske vojske.

V pismu sta omenjena policijski inšpektor in njegova partnerka, ki je zaposlena v SV, imela naj bi vojaško psico in javno prodajata njene mladiče. Psico naj bi jima podarili v SV. Pri podaritvi pisce naj bi glavno vlogo igrala vojaška veterinarka M. R. in visoki častnik, ki sta psico komisijsko razglasila za neprimerno, pri tem naj bi asistiral še sin brigadirja A. K., ki naj bi čez noč postal glavni vojaški kinolog.

Poleg že omenjene veterinarke naj bi bila v nečedna posla glede službenih psov vpletena še dva pripadnika Slovenske vojske, častnik A. B. in podčastnik B. S. Imena in priimkov vpletenih zaradi interesa preiskave ne razkrivamo.

V pismu še piše, da te primere že preiskuje OVS, težava pa je v tem, da naj bi bil med tistimi, ki so na podoben način dobili vojaško psico, bivši načelnik OVS Andrej Osolnik. Kot še piše anonimka, tudi revizijsko poročilo omenja nepravilnosti v zvezi z vojaškimi psi, porabo hrane in porabo zdravil.

Omenjeni policijski inšpektor naj bi prijateljeval z bivšim morisovcem, ki varuje ministra Aleša Hojsa. Avtor anonimke zatrjuje, da je z zadevo seznanjen najmanj eden od ministrov. No, z MNZ so nam sporočili, da minister Hojs o zadevi ni obveščen.

Glede na odgovore ministrstva za obrambo zadevo preiskuje OVS, čeprav je nenavadno, da služba preiskuje samo sebe. Na vprašanje, zakaj primera ne odstopijo kriminalistični policiji, pa nam niso odgovorili. Prav tako nam niso odgovorili, kakšna so pravila dodeljevanja vojaških psov, kdo so upravičenci, kako je z mladiči vojaških psov in ali je z zadevo seznanjen minister Matej Tonin.

Naknadno smo ministrstvu poslali še dodatna vprašanja, na katera pa nam prav tako zaradi interesa preiskave niso odgovorili. Ali bi lahko odgovore nanje res ogrozili preiskavo, pa naj presodijo bralci.

Koliko vojaških psic in od kdaj so pri konkretnih skrbnikih?

Kolikokrat konkretno so vojaške psice imele mladiče, koliko mladičev je imela posamezna psica, kakšen je bil njihov spol? Ali je v zvezi s tem vzpostavljena kakšna evidenca, ki to jasno in nedvoumno izkazuje?

Koliko psov iz vseh legel je prejela Slovenska vojska in koliko teh psov je bilo posledično izšolanih, izurjenih, kdo konkretno jih je izuril in kje se nahajajo ti psi? Katera evidenca to izkazuje?

Kdo je opravljal nadzor nad skrbjo vseh oskrbovanih psic in mladičev, kdaj, kje in ali je v zvezi s tem vzpostavljena kakšna evidenca nad tem dogajanjem?

Kdo konkretno je izvajal dejanja selekcije mladičev iz posameznih legel, ali obstaja evidenca, iz katerih je razvidno, konkretno pri katerih psicah in v katerem leglu?

Koliko legel od začetka takšnega načina pridobivanja mladičev SV do danes je bilo, ali obstaja evidenca, iz katere je to razvidno?

Če je uradno dopustna le skrb nad psico, kako je potem možno, da se posledično v oskrbi ali morebiti kakšni drugi »izposoji« najde pes? Kako in na kakšen način je to evidentirano?

Ali obstaja evidentni popis poginulih ali evtanaziranih psov? Kakšen je postopek v teh primerih, kje se shranjujejo, koliko časa, kdo konkretno je za to odgovoren, ali obstaja evidenca, ki to jasno in nedvomno izkazuje?