Železni Karl lomasti po opoziciji
17. mar. 2013 6:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Dan po podpisu koalicijske pogodbe je zavrelo v Desusu. Toda ne zaradi nove koalicije, predsednika Karla Erjavca je zmotilo, da je bila za predsednico sveta stranke izvoljena Meta Vesel Valentinčič, njegova protikandidatka na zadnjem kongresu. Takrat jo je volilo 62 delegatov, Ljuba Jasniča 39, Karl Erjavec je prejel 114 glasov in tako še četrtič prišel na čelo stranke. Za podpredsednika je bil izvoljen Tomaž Gantar, minister za zdravje, za predsednico sveta pa je Erjavec predlagal Jelko Kolmanič, upokojenko iz Maribora. Toda člani sveta stranke so se odločili drugače in z veliko večino glasov izvolili Valentinčičevo.
Toda železni Karl, ki je preživel vse mogoče vlade, se je razjezil in v slogu Zorana Jankovića zamrznil svojo predsedniško funkcijo. Če svet stranke ne bo spremenil svoje odločitve in razrešil Valentinčičeve, je napovedal odhod iz stranke. V tem primeru se mu bodo pridružili tudi Gantar in vsa poslanska skupina. Desus bo tako ostal brez poslancev in ministrov, preostale vladne koalicijske stranke pa bodo morale skleniti novo koalicijsko pogodbo z (nekdanjimi) poslanci Desusa. Erjavec in Gantar namreč ostajata ministra za zunanje zadeve oziroma zdravje tudi v vladi Alenke Bratušek. Ministra bosta v tem primeru najverjetneje ustanovila novo stranko, v katero bi vstopila tudi poslanska skupina, ki jima stoji ob strani.
Znano je, da ima Erjavec ves čas notranjo opozicijo v stranki, ki je zelo glasna in nastopa v medijih, na kongresu pa je bila poražena. Prvak Desusa je zato sklenil s svojimi nasprotniki dokončno obračunati. Po eni strani je ta njegova poteza izrazito nedemokratična – samo spomnimo se, kakšne so bile reakcije, ko je prvak SDS Janez Janša svojo kandidaturo na čelu stranke povezoval z neizvolitvijo Iva Hvalice ali ko se je razšel s članom izvršilnega odbora Miho Brejcem. Vodilne medije ta Erjavčeva poteza za čuda ne moti. Po drugi strani pa je logična in po svoje poštena. Če Erjavčevi nasprotniki menijo, da je treba svojemu predsedniku ves čas gledati pod prste in ga javno kritizirati, potem naj gredo na volitve brez njega. Enako velja tudi za Erjavca: če meni, da je stranka uspešna zgolj zaradi njega in ne zaradi članov, potem je bolje, da gre na volitve s svojo stranko.
Že nekaj časa se pripravlja nova upokojenska stranka, ki jo ustanavljajo ljudje iz kroga Gregorja Golobiča, Danila Türka in Milana Kučana. »Teta iz ozadja« Mateja Kožuh Novak, predsednica Zveze društev upokojencev, je na zadnjih volitvah stavila na Zorana Jankovića in njegovo Pozitivno Slovenijo. Večina upokojencev sploh ni volila »svoje« stranke, ampak so raje stavili na Zorana Jankovića, Janeza Janšo in druge stranke. Tudi Erjavec je dobival precej glasov tistih volivcev, ki niso upokojenci. Zato bi bilo pravzaprav najbolj pošteno, da se Desus spremeni v normalno stranko in da upokojencev ne zlorablja več za svoje politične cilje. Nova Erjavčeva stranka bi bila pomemben prispevek k večji preglednosti političnega prostora, čeprav bi pomenila tudi veliko tveganje, da niti Desus niti nova stranka ne bi več prestopila parlamentarnega praga.
Izjave o Karlu Erjavcu
Meta Vesel Valentinčič, predsednica sveta Desusa: »Nekateri so pozabili, da ima ta stranka v imenu na prvem mestu besedo demokratično.«
Tomaž Gantar, podpredsednik Desusa: »Umik Mete Vesel Valentinčič z mesta predsednice sveta stranke vidim kot garancijo, da bomo lahko nemoteno in dobro delali tudi v novi vladi.«
SDS na tviterju: »Bravo, Karl. Vse gre po načrtih.«
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke