Smo lahko ob nedavnem zaprtju Zdravstvenega doma Polje v Ljubljani, kjer so nenadoma prenehale delati vse ambulante za odrasle, pacienti pa so ostali brez osebnih zdravnikov, upravičeno zaskrbljeni? Po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) se je ob zmanjševanju števila zdravnikov hkrati za 160.000 oseb povečalo število zavarovancev.
V izpostavi Ljubljana ZZZS je bilo na dan 30. novembra letos 25.068 oseb s stalnim ali začasnim prebivališčem brez osebnega družinskega, otroškega ali šolskega zdravnika, kar pomeni 8,8 odstotka vseh zavarovanih oseb.
Kaj smo izvedeli v pogovoru s pacienti, ki so imeli osebnega zdravnika v ZD Polje in ZD Fužine? V kakšni stiski so se znašli ob zaprtju ambulant in izgubi osebnega zdravnika? Koliko so v danem trenutku deležni zdravstvene pomoči? Kaj se je zgodilo starejši gospe, ki je prišla iz ZD Fužine ob opori na hojco, na katero sta z avtom čakala svojca?
Kako je ravnala onkološka bolnica potem, ko v ZD Fužine niso poskrbeli za njena naročena zdravila? Kakšna je bila izkušnja bolnice, ki je nujno potrebovala antibiotik zaradi hudih bolečin ter izkušnja sladkornega bolnika, ki ne sme ostati brez zdravil? Kako je poskrbljeno za paciente, ki potrebujejo redno terapijo in je ne smejo prekiniti, ne morejo pa stopiti v kontakt z zdravnikom, da bi jim predpisal recept za nujno potrebna zdravila?
Zakaj si starejši gospod raje ne izbere družinskega zdravnika izven Ljubljane in kako lahko prideš do nujno potrebne napotnice, ko si ostal brez zdravnika?
Kakšno je pojasnilo ZD Ljubljana glede poteka naročanja po telefonu ali prek elektronske pošte? Kako se po mnenju Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije v praksi izvajajo predlogi, ki so jih uskladili skupaj s predstavniki zdravnikov in izvajalci?
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24