Revija Reporter
Slovenija

Zdravniki ZD Ljubljana – Center: Sprevrženo je pozivati zdravnike, naj delajo prekomerno, preko svojih zmožnosti

M. M.
37 1.821

15. dec. 2022 15:14 Osveženo: 15:18 / 15. 12. 2022

Deli na:

Fotografija je simbolična-

Črtomir Goznik

Zdravniki zapuščajo družinsko medicino, ker enostavno ne zmorejo obremenitev in dela »za tekočim trakom«, v pozivu javnosti pišejo zdravniki družinske medicine Zdravstvenega varstva odraslih Zdravstvenega doma Ljubljana – Center.

V pismu poudarjajo, da niso dolžni zagotavljati ustavnih pravic državljanom – to je naloga države. »Dolžni smo zagotavljati zdravstveno oskrbo v skladu s strokovnimi smernicami. In to nameravamo opravljati še naprej,« pravijo v pismu, s katerim želijo pojasniti trenutne razmere v primarnem zdravstvu.

Zavajanje javnosti, da si želimo le finančne stimulacije in da bo le-ta zadovoljila in kratkoročno rešila položaj družinske medicine, je ne le nekorektno, temveč tudi pokroviteljsko, so se odzvali na nekatere kritike, ki na zdravnike letijo v zadnjih dneh. »Ravno zaradi odgovornosti, ki jo čutimo do svojih pacientov, že dolgo časa vztrajamo v nevzdržnih razmerah, ki pa jih epidemija COVIDa poslabšala ter do konca razgalila. Zato se nam pozivanje, naj še dodatno delamo prekomerno, preko svojih zmožnosti, ker je to v skladu z etičnimi načeli in poslanstvom našega poklica, zdi sprevrženo.«

Celotno pismo zdravnikov družinske medicine ZD Ljubljana – Center lahko preberete na tej povezavi

»Ljudje ne vidijo obremenitev, ki jih nosimo njihovi osebni zdravniki. Vidijo nas tistih nekaj minut v dnevu, ko pridejo v osebni stik z nami, ne vidijo pa, kaj vse teče »v ozadju«,« pojasnjujejo delo zdravnikov. »Isti zdravniki dnevno opravljamo preglede ljudi v ambulanti. To znese skupaj preko 70 ali 80, tudi do 120 obravnav ali še več na dan. Nekateri pacienti potrebujejo minuto, za druge pa si je potrebno vzeti tudi uro časa. Vsakemu se individualno prilagajamo.«

»Isti zdravniki pregledamo enormno število izvidov, ki so nam jih poslali v ambulanto in jih moramo umestiti v »kontekst« pacienta. V dnevu to predstavlja vsaj 50-150x (včasih še več!) odločitev o določeni bolezni oz. stanju. Včasih so te odločitve hipne in pomembne, včasih pa tudi življenjskega pomena,« nadaljujejo v pismu.

Dotaknejo se tudi vprašanja, zakaj se ni povečal vpis na Medicinsko fakulteto ali na specializacijo. »Tudi če se poveča vpis, dokler naš poklic ne bo razbremenjen, dokler pogoji dela ne bodo urejeni, dokler ne bomo tudi ustrezno cenjeni in finančno nagrajeni ter kadra ne bo,« poudarjajo zdravniki.

Z iskanjem krivca, očrnjevanjem in poniževanjem neposrednih izvajalcev zdravstvene oskrbe – družinskih zdravnikov in medicinskih sester ter tehnikov – vsekakor ne bomo pridobili želenega rezultata.