Revija Reporter
Slovenija

Zbor za republiko obsoja nasilje v Mariboru

27. nov. 2012 13:35 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Zbor za republiko poziva volivce in volivke k čim večji udeležbi na drugem krogu predsedniških volitev. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik zbora Lovro Šturm, vsake volitve, zlasti pa predsedniške, pomenijo zmago demokracije, nizka udeležba pa umik od demokracije. Ob tem je dejal, naj se vsakdo odloči in glasuje po svoji vesti.

Nasilje pa je zaton demokracije, je poudaril Šturm in izrazil skrb na nasiljem nad državnimi inštitucijami, ki se je zgodilo na včerajšnjih demonstracijah v Mariboru: »Nasilje je vedno tlakovalo vzpon totalitarnih režimov.« Zavzel se je za spoštovanje pravne države in opozoril, da je vsako protestiranje legitimno, vendar pa mora potekati v skladu z zakoni, znani morajo biti organizatorji in tudi prevzeti odgovornost. Vsakdo zborovanje, ki ni prijavljeno v skladu z zakonodajo, je torej nezakonito.
Na novinarski konferenci je povedal tudi, da je Slovenija na dobri poti, da izide iz krize, v kateri se je znašala. Reformne ukrepe vlade namreč po njegovih besedah podpirajo evropske institucije, ob tem pa je opozoril na negativne vplive dejanj, kot je bilo nasilje na ponedeljkovih protestih v Mariboru.

Dodal je, da se moramo zavedati, da ni pomembno, kako položaj Slovenije ocenjujejo slovenski ekonomisti in nekateri politiki. »Važno je, kako ga ocenjujejo tisti, ki nam dajejo posojila. Nasilna dejanja nas bodo pahnila globoko navzdol,« je pojasnil.


Ivan Štuhec je ob tem poudaril, da so v Mariboru večkrat potekale miroljubne demonstracije, včerajšnje pa so se sprevrgle v obliko nasilja. Nasilno je delovala skupina provokatorjev, ki so bili po njegovih besedah najavljeni in se je zato predvidevalo, da bo prišlo do provokacij.  Dodal je, da se je dogajanje začeli z uničevanjem radarjev, nadaljevala pa s protesti, ki so se stopnjevali v vedno večjo agresivnost.

Ob tem je kritiziral tudi Toneta Partljiča, za katerega uničevalci radarjev niso vandali. »Zame je vandal vsakdo, ki uničuje tujo ali skupno lastnino, saj škodo plačamo vsi,« je dejal Štuhec. Prav tako je obsodil, da so v medijih dobili besedo agresivneži, ki najavljajo pohode po Sloveniji.

Tudi Boštjan M. Turk je obsodil izbruhe sovražnega govora, zlasti pozivanje k nasilju, tudi v oddaji TVS Odmevi, kar je kaznivo dejanje: »Neha naj se polivanje bencina po državi, saj bomo sicer v požaru zgoreli vsi.«

Glede odločitve predsednika SLS Radovana Žerjava, da na naslednjem kongresu stranke ne bo kandidiral za predsednika SLS, je Šturm dejal, da je prepričan, da njegov odhod ne bo vplival na trdnost koalicije. Po njegovih besedah Žerjav verjame v program vlade in namerava še naprej sodelovati kot minister za gospodarski razvoj in tehnologijo. »Razumemo pa njegovo odločitev,« je dejal in pojasnil, da predstavljajo naloge ministra in hkrati predsednika stranke hude obremenitve.