Kot je pojasnila direktorica Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Nina Pirnat, so razglasitev epidemije predlagali zaradi pojava okužb v novih regijah in ker po v državi zdaj več skupkov okužb. Širjenje virusa je prešlo v drugo fazo.
Do 14. ure so namreč potrdili skupaj 89 okužb s koronavirusom, prvič tudi v kranjski in novogoriški regiji, kjer se je okužil zdravnik. Testirali so 3058 oseb. Največ okužb beležijo v ljubljanski in novomeški regiji, sledi mariborska, nekaj manj jih je še v celjski, koprski in murskosoboški regiji, je na novinarski konferenci pojasnil minister za zdravje v odhodu Aleš Šabeder.
Zaradi lažjega spopadanja s koronavirusom je aktivirana Civilna zaščita. Kot je po seji vlade pojasnil premier v odhodu Marjan Šarec, je Civilna zaščita že aktivna, z odredbo o epidemiji pa bo dobila formalno-pravno podlago za nemoteno izvajanje nalog.
Ministrstvi za zdravje in za izobraževanje pripravljata vse potrebno za ponedeljkovo zaprtje vzgojno-izobraževalnih ustanov. Če lahko, pa starše pozivajo, naj otroke obdržijo doma že v petek, je dejal Šabeder. Svetujejo tudi odpoved vseh obšolskih dejavnosti. Za otroke staršev, ki bodo zaradi narave dela morali nujno v službo, bodo zagotovili varstvo, skladno s priporočili NIJZ.
Ob tem je Šarec opozoril, da zapiranje šol pomeni tudi posledice, saj zadeva 300.000 ljudi. Izpostavil je organizacijo varstva, pomanjkanje medicinskega osebja, ki ima majhne otroke, pa tudi nekatere socialne posledice.
Zavrnil je očitke, da bi ta ukrep lahko sprejeli že prej, saj se pri ukrepanju ozirajo na širjenje virusa v soseščini. Kot primer je navedel Avstrijo, ki bo del šol zaprla v ponedeljek, del pa v sredo. Šarec je prepričan, da "je Slovenija doslej obvladala vse mogoče situacije in tudi tokratno bo". Vse državljane je pozval, da ostanejo doma, če ni nujno, in ponudijo pomoč, če je treba. S Šabedrom sta tudi pozvala, da se ne stigmatizira okuženih ljudi.
Predsednik republike Borut Pahor je državljane pozval, naj dosledno spoštujejo navodila in priporočila pristojnih oblasti in služb. Po njegovih besedah smo se znašli v položaju, ko smo še bolj odvisni drug od drugega, zato je treba ohraniti in okrepiti občutek za skupno in skupnost.
Novi premier Janez Janša je sporočil, da se nova vladna koalicija strinja z "zaustavitvijo javnega življenja" v Sloveniji, za prvo sejo svoje vlade pa napovedal ustanovitev kriznega štaba. Janša je napovedal še redne seje sveta za nacionalno varnost.
Državljane je danes pozval k doslednemu upoštevanju ukrepov. Vse starše, ki lahko že v petek obdržijo otroke doma, poziva, da to storijo in ne čakajo na ponedeljkovo zaprtje vseh vzgojno-izobraževalnih ustanov. Nova koalicija ima tudi nekaj predlogov glede reorganizacije zdravstvenega sistema. Kot je izpostavil Janša, je med drugim treba zmanjšati število vstopnih točk ter odpovedati vse nenujne posege in storitve, kjer tega še niso storili.
Pirnatova pa je državljanom svetovala, naj sledijo podatkom uradnih institucij, saj v javnosti krožijo številne napačne informacije o novem koronavirusu, tako glede načina širjenja okužbe kot tudi testiranja in zdravljenja.
Sprejeli so tudi uredbo o omejitvi določenih pravic zdravstvenih delavcev in sodelavcev, ki začne veljati ob 17. uri. Z njo se prepove gibanje zdravstvenih delavcev v državah, kjer je zaznana okužba s koronavirusom. Določi se jim dolžnost, da opravljajo zdravstveno dejavnost v posebnih pogojih, kot so prepoved oz. omejitev koriščenja letnega dopusta ter omejitev pravice do stavke in izobraževanja v okuženih območjih. Omejitve bodo veljale do konca nevarnosti širjenja koronavirusa.
Šabeder je ob tem vse zdravstvene delavce pozval, naj na delo ne prihajajo bolni in z vidnimi znaki okužbe, med delom naj bodo tudi ustrezno zaščiteni. Poudaril je, da si ne želimo italijanskega scenarija z nekontroliranim širjenjem virusa po bolnišnicah. To bi lahko imelo neslutene posledice, je opozoril.
Vlada je danes sprejela tudi interventni zakon, s katerim se bo tistim, ki bodo zaradi koronavirusa na delo čakali doma, zagotovilo nadomestilo v višini 80 odstotkov plače. DZ bo zakon obravnaval po nujnem postopku.
Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v odhodu Ksenija Klampfer je kljub nekaterim drugačnim informacijam pojasnila, da staršem, ki bodo ostali doma zaradi varovanja otrok in ne morejo delati od doma, po zakonu o delovnih razmerjih že zdaj pripada 50-odstotno nadomestilo plače. Nadomestilo plače pa po pojasnilu ministrstva ne sme znašati manj kot 70 odstotkov minimalne plače.
Gospodarstvo že precej čuti posledice širjenja virusa. Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je ob veliki negotovosti, ki jo povzroča pandemija, danes znižal napoved gospodarske rasti Slovenije za letos s tri na 1,5 odstotka, za prihodnje leto pa z 2,7 na 2,2 odstotka. To velja ob predpostavki, da se bodo razmere umirile v drugi polovici leta.
"V primeru postopne omejitve širjenja virusa in stabilizacije razmer v drugi polovici leta, bi se gospodarska rast letos upočasnila na 1,5 odstotka, v prihodnjih letih pa bi bila ponovno nekoliko višja," so dejali. Ker se razmere hitro spreminjajo, jih spremljajo in bodo po potrebi pripravili posodobljeno napoved, so napovedali.
Med panogami, ki trpijo, je avtoprevozniška. Razmere zaradi koronavirusa so za avtoprevoznike katastrofalne, je dejal predsednik sekcije za promet pri OZS Peter Pišek. Opozoril je, da bo dobavna veriga morda kmalu prekinjena. V naslednjih dneh bi lahko prišlo celo do prekinitve dobave sveže hrane. "Slovenija je lahko že jutri prazna, saj nismo samooskrbna država. Ne gre pozabiti, da pomemben del zelenjave na police slovenskih trgovin pride iz Italije," je dejal.
Številni avtoprevozniki so obtičali na meji med Slovenijo in Hrvaško, ker slednja na meji zavrača vsa vozila, ki so prispela iz Italije. Zjutraj je bila tako kolona tovornih vozil na dolenjski avtocesti med priključkom Brežice in mejnim prehodom Obrežje proti Hrvaški dolga 12 kilometrov. Čakalna doba za voznike tovornih vozil pri izstopu iz Slovenije je bila več kot 10 ur.
Zunanje ministrstvo je glede razmer na meji na pogovor poklicalo hrvaškega veleposlanika, je na novinarski konferenci povedal vodja konzularne službe na MZZ Andrej Šter. Opozorili so ga, da Sloveniji grozi ne le sanitarni, ampak tudi zdravstveni problem, ter zahtevali ukrepanje Hrvaške. Tik pred koncem novinarske konference je Šter sporočil, da naj bi Hrvaška sprostila promet in da se je povprečni čas obravnave tovornega vozila na meji skrajšal na dve minuti.
MZZ sicer vsem, ki načrtujejo pot v ZDA, svetuje, da načrte opustijo in pot preložijo, tisti, ki so v ZDA, pa naj se vrnejo domov, je poudaril vodja konzularne službe Šter. Tisti, ki se odpravljajo v ZDA, naj načrt opustijo, ker ne vemo, v kakšno situacijo bodo prišli, če bi se bilo treba vrniti, je opozoril.
Zaradi epidemije so odpovedana tudi športna tekmovanja, med drugim pokal Vitranc, prestavljeno je tudi svetovno prvenstvo v poletih v Planici.