Revija Reporter
Slovenija

Zbiljski gaj: Tožilec za Rezarja in Škodlarjevo predlaga pogojno zaporno kazen

STA

13. jun. 2012 12:48 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Tožilec Matija Benulič zaradi oškodovanja upnikov za obtožena v zadevi Zbiljski gaj Andreja Rezarja predlaga dve leti pogojne zaporne kazni s poskusno dobo petih let, za Zdenko Škodlar pa leto dni pogojne zaporne kazni s poskusno dobo treh let. Ker je tožilec zoper Sama Škodlarja in Rajka Županca umaknil obtožnico, zanju kazni ni predlagal.

Tožilec meni, da so bila obtoženima očitana kazniva dejanja dokazana. Tako podjetje Mebles kot podjetje Mebles IMS sta bili namreč nelikvidni in nezmožni poplačila dolgov, s spornimi asignacijskimi pogodbami pa so bili nekateri upniki privilegirani, je dejal.

Dodal je, da si je dolžnik samovoljno vzel pravico pri odločanju, koga bo poplačal, zato je večina upnikov ostala nepoplačana. Rezar in Škodlarjeva sta bila po njegovem mnenju kot direktorja družbe kriva oškodovanja. Benulič je izpostavil še, da je bila Rezarjeva vloga pri tem mnogo pomembnejša.

Rezarjev zagovornik Peter Žnidaršič je medtem v sklepni besedi poudaril, da njegovi stranki očitana dejanja niso bila dokazana.

Tožba, kolikor še obstaja, po njegovih besedah še vedno ne vsebuje bistvenih okoliščin oz. elementov nastajanja spornih pogodb. Odvetnik je pojasnil še, da je očitana kazniva dejanja mogoče storiti le z neposrednim naklepom, ki pa ga Rezar ni imel. Za Rezarja je zato predlagal izrek oprostilne sodbe.

Tudi obramba Škodlarjeve je zaradi pomanjkanja dokazov predlagala oprostilno sodbo. Po mnenju obrambe niso bili dokazani vsi potrebni elementi kaznivega dejanja oškodovanja upnikov.

Sodni senat bo sodbo razglasil v četrtek ob 8.30 uri.

V zadevi Zbiljski gaj naj bi bilo upnikom povzročene za slabih 121 milijonov evrov škode. Podjetje Mebles iz Medvod je naselje Zbiljski gaj začelo graditi leta 2000. V naselju naj bi stali Dom starejših občanov Medvode - tega so konec leta 2001 sicer odprli -, enodružinske hiše in varovana stanovanja. Vendar pa se je podjetje Mebles leta 2002 združilo v Mebles IMS, ki je šlo zaradi finančnih težav junija 2003 v stečaj, ne da bi projekt končalo.

Tako so nekatere hiše in stanovanja v naselju Zbiljski gaj ostala nedokončana, številni kupci pa so ostali brez svojega premoženja, čeprav so delno ali v celoti poravnali kupnino.