Revija Reporter
Slovenija

Zaupam Zalarju, a Brezigarjeve nočem menjati

7. apr. 2010 10:05 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Premier Borut Pahor je v odgovoru na zahteve LDS predlagal, da se iz magnetograma pogovora z ministrom Alešem Zalarjem, Barbaro Brezigar in Branko Zobec Hrastar umakne oznaka zaupno, če se sodelujoči strinjajo. Kot poudarja, Zalarju zaupa in je podprl ugotovitve njegovega poročila na vladi, vendar ima svoj pogled na to, kaj je prav in kaj narobe.

Premier Borut Pahor je v odgovoru na zahteve LDS predlagal, da se iz magnetograma pogovora z ministrom Alešem Zalarjem, Barbaro Brezigar in Branko Zobec Hrastar umakne oznaka zaupno, če se sodelujoči strinjajo. Kot poudarja, Zalarju zaupa in je podprl ugotovitve njegovega poročila na vladi, vendar ima svoj pogled na to, kaj je prav in kaj narobe.

"Razlogi za zamenjavo generalne državne tožilke me ne prepričajo," je v izjavi za medije ob robu seje DZ dejal Pahor in ob tem spomnil, da pravosodni minister Zalar na vladi nikoli ni predlagal njene zamenjave. Če bo to storil, bodo, kot napoveduje Pahor, o tem glasovali na vladi, na koncu pa bo tako odločitev sprejel državni zbor.

Kot pojasnjuje, so pogovor z Zalarjem, generalno državno tožilko Barbaro Brezigar in tožilko Branko Zobec Hrastar snemali na Zalarjevo pobudo, danes pa je udeležence sestanka v pismu prosil, naj sporočijo, ali so bile kakšne od njihovih navedb take, da bi lahko ogrozile interes preiskave. "V upanju, da bodo vse stranke to storile čim prej, menim, da bo ta magnetogram kmalu dostopen javnosti, ker zanj vlada velik interes," pojasnjuje Pahor.

Sam, kot poudarja, zadržkov glede magnetograma nima. Po njegovih besedah so se morali na sestanku nujno dotakniti nekaterih predkazenskih postopkov, zato je magnetogram označil za zaupen. "Če bodo sodelujoči ocenili, da nič, kar je bilo rečeno, ne moti preiskave ali gre proti interesu preiskave, potem tudi jaz nimam nobenih razlogov, da vsebina tega pogovora ne bi bila dostopna javnosti," pojasnjuje premier.

"Predsednik vlade težko oceni vse, kar pristojni ministri navedejo kot dejstva," je dejal in poudaril, da Zalarju zaupa in da si želi prihodnjega sodelovanja z njim. "Tako kot ima on neko končno presojo, kaj z dejstvi, če so točna, tako jo imam seveda tudi jaz. Tako kot ne zahtevam od ministra Zalarja ali kogarkoli drugega, da spremeni svoja stališča, tako seveda pričakujem, da bodo tudi moji kolegi spoštovali mojo pravico, da imam svoj pogled na to, kaj je prav in kaj narobe," poudarja premier.

Po njegovem mnenju v vrhu državnega tožilstva obstajajo nekatera odprta vprašanja, za katera bi si želel, da se odpravijo. Kot je prepričan, so ti problemi rešljivi z dialogom in s skupnim naporom.

Pahor, ki je sicer zahteve LDS imenoval predlogi, tudi napoveduje, da bo podprl reformo tožilstva, kot predlagajo v LDS. Ob tem je izrazil pričakovanje, da bo Zalar pri tem ambiciozen. "Mi si želimo imeti pravni red, v katerem bo državno tožilstvo delalo učinkovito, transparentno in nepristransko, kjer bodo organi pregona storili vse za to, da se bo učinkovito preganjalo vse oblike kriminala in uveljavljalo zakonitosti," poudarja Pahor.

O zapletih z LDS je dejal, da zlasti kritiki vlade radi pograbijo take dogodke kot dokaz, da se vlada ukvarja sama s sabo. "To ni točno, jaz se ukvarjam s stvarmi, ki so pomembne za prihodnost naših ljudi," poudarja. Po njegovem mnenju je zato treba ob takšnih dogodkih ohraniti mirno kri, ravnati preudarno, imeti živce in se pametno odločiti, kako naprej.

Na vprašanje, ali je vladna kriza zanj končana, je odgovoril, da je zanj sploh ni bilo. V LDS pa imajo, kot pravi, pravico, da ravnajo tako, kot mislijo in da njihovo odločitev spoštuje. Glede očitkov o sončnem kralju in podobnih je Pahor dejal, da ga to ne prizadene. "To morate biti sposobni prenesti stoično, to sodi k vašemu delu. Za to smo plačani," je pojasnil.

V LDS so se po torkovem zasedanju organov stranke odločili, da bodo zapustili vlado, če premier do ponedeljka ne bo izpolnil njihovih zahtev. Med drugim premiera pozivajo, naj javno podpre ugotovitve pravosodnega ministra o kršitvah vodstvenih dolžnosti generalne državne tožilke, naj z magnetograma omenjenega sestanka umakne oznako zaupno ter javno podpre izpeljavo nadaljnjih reform vodenja, organizacije in delovanja državnega tožilstva z novim zakonom o državnem tožilstvu.