Kot razlog za takšno odločitev so po poročanju časnika na celjskem višjem sodišču navedli prednost pravice obtožencev do osebne svobode in sojenja brez nepotrebnega odlašanja pred bojaznijo ponavljanja kaznivih dejanj in begosumnostjo.
Uprava zaporov je morala iz pripora izpustiti obtožene Nedžada Lužića, Žarka Kalinića, Branimirja Stokućo, Petra Šolajo, Branka Peklaja in Milana Nikića. Poleg tega so odpravili tudi ukrep javljanja na policijski postaji zoper Draga Šolajo in hišni pripor Gorana Oberča, oba prav tako obtožena sodelovanja pri tihotapljenju drog po Evropi, poroča časnik.
Zadovoljstvo nad odločitvijo je za časnik izrazil odvetnik Petra Šolaja, saj po njegovih besedah na celjskem okrožnem sodišču ni bilo storjenega ničesar, nadaljevanje ukrepa pripora pa bi bilo posledično nedopustno.
Novembra 2016 so slovenski kriminalisti v eni najuspešnejših akcij v zadnjih letih zasegli kar 865 kilogramov prepovedanih drog. Kot je takrat pojasnil direktor uprave kriminalistične policije Branko Japelj, so člani združbe za potrebe drugih kriminalnih združb izvajali transport prepovedanih drog. Te so povečini natovarjali v Španiji, Nizozemski in Italiji, namenjene pa so bile v Nemčijo, Švico, Norveško, Finsko in Švedsko.
Mednarodna kriminalna združba je delovala od septembra 2014 do 15. novembra 2016, ko so jo razbili slovenski kriminalisti. V sklepni fazi preiskave so koprski kriminalisti na Okrožno sodišče v Celju podali kazenske ovadbe zoper skupno 19 osumljencev, med katerimi je bil eden še mladoleten, in sicer zaradi suma 14 kaznivih dejanj neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami v hudodelski združbi. Med ovadenimi je bilo 13 slovenskih državljanov iz več krajev po Sloveniji, ovadbo pa so podali tudi zoper dva nizozemska, tri bosanske državljane ter zoper enega državljana Srbije.
Specializirana državna tožilca Izidor Rojs in Maja Veber Šajn sta po poročanju Slovenskih novic obtožbo proti 15 osumljencem vložila maja 2017. 28. novembra je okrožno sodišče ugotavljalo, da je obtožba vročena vsem, razen Branku Srdojeviću, ki naj bi po pisanju Slovenskih novic pobegnil v Bosno in Hercegovino. Takrat je bila sprejeta odločitev, da se postopek proti njemu izloči.
Decembra so sodniki višjega sodišča izpostavili potrebo po pospešitvi kazenskega postopka. Kot so zapisali v časniku, je celjsko višje sodišče v sklepu, izdanem 5. februarja 2018 izrazilo "upravičeno in realno pričakovanje, da bo okrožno sodišče kmalu začelo sojenje v predmetni zadevi". Ker do aprila ni prišlo do nadaljnjih premikov v zadevi, so višji sodniki torej sprejeli odločitev, da se pripornike izpusti na prostost.
Zaradi zavlačevanja celjskega sodišča so osumljene tihotapce mamil morali izpustiti iz pripora
13. apr. 2018 10:31 Osveženo: 10:38 / 13. 4. 2018
Višje sodišče v Celju je odpravilo pripor za šest posameznikov, obtoženim tihotapljenja drog po Evropi. Do odločitve je prišlo po tistem, ko po letu in pol na celjskem okrožnem sodišču proti obtoženim niso uspeli izpeljati predobravnavnih narokov, danes poročajo Slovenske novice.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke