Revija Reporter
Slovenija

Zaradi umika obtožbe proti Kanglerju šikanirali tožilca?

Igor Kršinar

1. avg. 2015 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Tožilec Niko Pušnik, ki naj bi umaknil pregon zoper Franca Kanglerja v zadevi Vamar, naj bi zaradi šikaniranja moral poiskati zdravniško pomoč. Vrhovno tožilstvo preiskuje navedbe anonimke.

Kot smo poročali, je bila sodno obravnava zoper nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja in soobtožene v zadevi radarji razpisana sredi sodnih počitnic, ko lahko po zakonu o sodiščih obravnavajo samo osebe v priporu in tujce, ki ne živijo v Sloveniji. Mariborsko okrajno sodišče je zadevo radarji uvrstilo med prednostne, čeprav domnevno kaznivo dejanje zastara konec leta 2017. Toda po pritožbi obtoženca in njegovega odvetnika Marka Bošnjaka so obravnavo prestavili na teden po koncu sodnih počitnic. To seveda ni edini postopek zoper nekdanjega mariborskega župana.

Aprila se je proti Kanglerju začela obravnava zaradi zaposlitve nekdanje podžupanje Astrid Bah in nakupa bivalnih enot od podjetja Vamar, s čimer naj bi po mnenju tožilstva zlorabil položaj. V prvem primeru naj bi leta 2009 direktorici stanovanjskega sklada Tanji Vindiš Furman naročil, da zaposli nekdanjo podžupanjo in ji plača šolnino, v drugi zadevi pa naj bi Vindiš Furmanovi naročil, da sklad priredi razpis in za več kot 1,3 milijona evrov odkupi bivalne enote od strica Kanglerjeve žene Radivoja Vasića oziroma njegovega podjetja Vamar. Namesto razrešenega tožilca Borisa Marčiča (funkcijo je izgubil zaradi pravnomočne obsodbe) je pregon prevzel tožilec Niko Pušnik, ki je ugotovil, da v zadevi Vamar ni elementov pregona, zato je obtožbo umaknil. Kmalu potem naj bi se znašel v zdravstvenih težavah, zadevo podžupanje pa je prevzela druga tožilka.

V anonimki, ki so jo domnevno zaposleni na mariborskem tožilstvu poslali pravosodnemu ministru Goranu Klemenčiču, vrhovnemu državnemu tožilstvu in protikorupcijski komisiji, navajajo, da naj bi zaradi odstopa od pregona vodja tožilstva Drago Šketa nad Pušnikom izvajal mobing. Pri tem naj bi se Šketa skliceval na usmeritve generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja, da je treba v zadevi Kangler vsekakor vztrajati. Na vrhovnem tožilstvu so nam potrdili prejem anonimke in da je »generalni državni tožilec RS zaradi nepristranskega obravnavanja določil za reševanje te zadeve okrožno državno tožilstvo v Murski Soboti.« Z mariborskega tožilstva pa nam je vodja Drago Šketa odgovoril, da »omenjeno anonimno pismo po svoji vsebini vsebuje znake kaznivih dejanj zoper čast in dobro ime, ki se nanašajo na oškodovane uradne osebe, za katere se storilci preganjajo po uradni dolžnosti.« Pušnika in Šketo so nedavno videli na skupni malici v bližini mariborskega tožilstva.

Kazenski pregoni Kanglerja so zanimivi zaradi tega, ker je bil pravnomočno obsojen zaradi dodelitve občinskega stanovanja vedeževalki Karin Ježovita, tik pred njegovim odhodom v zapor pa je sodbo razveljavilo vrhovno sodišče. Sodnik Boštjan Polegek, ki je Kanglerja obsodil, je prošnjo o preložitvi zaporne kazni zavrnil z besedami, da obstaja nevarnost, da se Kangler vrne v politiko. Kangler je nato res kandidiral za mariborskega župana, a ni bil izvoljen, toda že pred tem je zaradi pravnomočne obsodbe, četudi je bila pozneje razveljavljena, izgubil mesto državnega svetnika.