Zaradi druženja s pedofilom odstranjeni veleposlanik Balažic: Jaz pa nisem oškodoval državnega proračuna
18. avg. 2015 7:31 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Nekdanji veleposlanik v Avstraliji Milan Balažic, odpoklican zaradi druženja s pedofilom Nicholasom Omanom (na fotografiji označen levo od govorca Balažica), se je obregnil ob medije, ki ga ob razkritju grehov slovenskih diplomatov mečejo v isti koš z veleposlaniki in drugim diplomatskim osebjem, ki je oškodovalo državni proračun.
Objavljamo Balažicevo pismo:
Ker se v zadnjih dneh v povezavi z nepravilnostmi v delovanju slovenske diplomacije znova pogosto omenja moje ime, sem dolžan izjaviti naslednje. Julija lani sem z dokumenti razkril ozadje mojega odpoklica z mesta veleposlanika RS v Avstraliji. Ti dokumenti so nedvoumno dokazovali, da so zunanji minister Karl Erjavec, takratna predsednica vlade Alenka Bratušek in predsednik republike Borut Pahor prikrivali prave razloge odpoklica, govorili neresnice in zavajali javnost. Dokumenti namreč dokazujejo, da je predsednica vlade Alenka Bratušek odredila zaupno diplomatsko dejavnost glede pridobitve zemljišč v lasti Nicholasa Omana, bila o njej vseskozi obveščena in jo usmerjala.
Vse dokumente sem v času proti-pravne odpovedi pogodbenega delovnega razmerja na MZZ predal Komisiji za boj proti korupciji (KPK). Od tega je minilo že leto dni, KPK pa doslej še ni podala svojih ugotovitev. Glede na dostopno dokumentacijo ter navedbe prič, ki so potrjevale moje navedbe in jih dopolnjevale, je to vsekakor nenavadno. KPK bi morala, denimo, pridobiti zgolj navodilo Bratuškove SOVI za delovanje v Bosni in Hercegovini in zbrati dokaze o napotitvi njenega posebnega odposlanca Petra Toša v Banja Luko. Že to bi bilo dovolj, da se dokaže, kako je predsednica vlade z navodili usmerjala delovanje zakonsko podrejenih služb, med drugim tudi moje v Canberri. Veleposlanik ne more biti odpoklican, ker je ravnal po navodilih predsednika vlade in po službeni dolžnosti stopil v stik z določenimi osebami.
Hkrati želim spoštovane novinarke in novinarje prositi, da ustrezno ločujejo med tistimi diplomati, ki so kršili določbe kazenske zakonodaje in s svojimi dejanji oškodovali državni proračun, ter mojim primerom, ki je politične narave in se za resnico o njem borim s pravnimi sredstvi. Poleg tega prehitre in vnaprejšnje medijske obtožbe pomagajo obstoječemu vodstvu Ministrstva za zunanje zadeve, da prikriva svoje zakonske nepravilnosti in nadaljuje s politizacijo diplomacije.
Razmere v slovenski diplomaciji še nikoli od osamosvojitve niso bile tako kritične, kot so pod ministrom Karlom Erjavcem. Slovenska diplomacija je v času zahtevnih zunanje-političnih preizkušenj postala žrtev ne-državniške notranje politike, korupcije in klientelizma, ki se prenaša v zunanjo politiko. Slovenski diplomati so žrtve političnih intrig z namenom pridobivanja političnih točk, kadrovska politika je brez meril privatizirana s strani ministra Erjavca, predsednik vlade Miro Cerar pa glede njegove subjektivne in objektivne odgovornosti ni izvedel nobenih ukrepov.
Ko se v teh dneh odstira različne primere nezakonitega in nepoštenega delovanja nekaterih slovenskih diplomatov, naj spomnim da sem večino njih javnosti predstavil že lani na novinarski konferenci v začetku septembra. Naštel sem le nekaj primerov, ki zdaj predstavljajo razvpiti vrh ledene gore. Takrat se na moje navedbe ni odzvala nobena državna institucija. Tega nisem storil, da bi dal povod za medijski linč, temveč zato, da zaščitim veliko večino poštenih in delavnih diplomatov in veleposlanikov.
dr. Milan Balažic
Ljubljana, 18. avgust 2015
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke