Zakon o gospodarjenju z gozdovi povzročil napetosti v koaliciji
DZ se bo lotil zakona o gospodarjenju z gozdovi v lasti države, s katerim se bo ukinilo koncesije ter ustanovilo novo podjetje za rabo in izkoriščanje lesa iz državnih gozdov. Predlog je povzročil trenja med koalicijskima strankama SMC in SD, saj so v SMC želeli, da bi nad novim podjetjem bdel Slovenski državni holding, v SD pa so vztrajali, da bo to v pristojnosti vlade.
Na seji matičnega odbora sta koalicijski partnerici DeSUS in SD s pomočjo opozicijskih SDS in ZL največjo vladno stranko preglasovali. Glede na zadnje izjave poslancev SMC sicer še ni popolnoma jasno, ali bi zato v SMC utegnili zakonu nasprotovati.
Ob glasovanje na seji odbora DZ se je obregnil tudi predsednik vlade Miro Cerar. "Jaz bi se vprašal, zakaj nastajajo neke nenaravne koalicije pri državnih gozdovih, ko se stranki, ki jo vodita Dejan Židan in Janez Janša, povežeta, tako da bosta varovali neke stare zgodbe na področju gozdov," je med drugim dejal. Predsednik SD Židan je na to odgovoril, da "obstaja načelna koalicija, da se mora dosedanji tajkunski sistem, ki je veljal 20 let, končati". Cerarjeve očitke o "nenaravni koaliciji" pa so zavrnili tudi v SDS.
Da so odnosi med SMC in SD načeti, se je pokazalo tudi pri odločitvi premierja, da po aferi z izplačevanjem spornih dodatkov ne sprejme odstopa finančnega ministra Dušana Mramorja. Židan se tako glede Cerarjeve odločitve ni želel opredeliti. Nekateri vidnejši predstavniki SD naj bi sicer javno pozvali, naj stranka zapusti koalicijo. A SD po trditvah njenega predsednika ne bo delovala tako, da bi ogrožala koalicijo.
Po burni razpravi novela zakona o medijih pred potrditvijo v DZ
Poslanci se bodo lotili tudi novele zakona o medijih, ki je v času priprave v javnosti dvignila veliko prahu in naletela na burno javno razpravo, botrovala pa je tudi pozivu k razrešitvi ministrice za kulturo Julijane Bizjak Mlakar.
Po dveh pripravljenih osnutkih zdaj novela ostaja pri tem, da bi morale radijske postaje podnevi predvajati slovensko glasbo v vsaj 10 odstotkih. Najmanj 70 odstotkov tega deleža mora predstavljati glasba, ki je izključno ali v večinskem delu izvajana v slovenskem jeziku, najmanj četrtino tega deleža pa slovenska glasba, prvič predvajana pred največ dvema letoma.
Novela se dotika tudi regulacije sovražnega govora oziroma komentiranja v spletnih medijih, za pripravo pravil komentiranja pa bo odgovoren izdajatelj medija. Prav tako predlog novele določa rok vložitve zahteve za objavo popravka.
Predlog je dobil zeleno luč matičnega odbora, na katerem so brez podpore ostala dopolnila iz vrst opozicije. Poslanci SDS so denimo predlagali, da bi moral delež slovenske glasbe tako podnevi kot ponoči znašati 20 odstotkov vse predvajane glasbe.
Kandidata za viceguvernerja potrebujeta glasove večine poslancev
Poslance čaka tudi odločanje o dveh kandidatih za nova viceguvernerja Banke Slovenije. Predsednik republike Borut Pahor je državnemu zboru izmed 16 prijavljenih kandidatov predlagal Marka Bošnjaka in Primoža Dolenca. Oba kandidata sta na mandatno-volilni komisiji prestala prvo oviro na poti do imenovanja, čaka pa ju še odločanje poslancev na plenarni seji. Za izvolitev potrebujeta najmanj 46 poslanskih glasov.
Kakšna je podpora kandidatoma, še ni popolnoma jasno, saj se na seji mandatno-volilne komisije poslanske skupine do predlogov večinoma niso opredeljevale. Le v SDS so napovedali, da imajo do kandidatur Bošnjaka in Dolenca zadržke. So pa v uradu predsednika republike pojasnili, da je Pahor kandidata izbral po posvetu s poslanskimi skupinami, zato je z veliko verjetnostjo mogoče pričakovati, da bosta v DZ dobila zadostno podporo.