Revija Reporter
Slovenija

Washington Post: Zmaga Goloba in poraz Janše je "najboljša stvar, ki se je zgodila za liberalno demokracijo po dolgem času"

STA
7 5.880

26. apr. 2022 15:25 Osveženo: 15:34 / 26. 4. 2022

Deli na:

Janez Janša in člani SDS nekaj ur po porazu na volitvah.

Bobo

O nedeljskih državnozborskih volitvah v Sloveniji še naprej poročajo številni tuji mediji, zdaj že tudi z bolj poglobljenimi analizami zmage Roberta Goloba in njegovega Gibanja Svoboda. Ugledni ameriški časnik Washington Post ocenjuje, da je izid slovenskih volitev večja zmaga za liberalno demokracijo kot razplet predsedniških volitev v Franciji.

"Največja zmaga za liberalno demokracijo ta teden niso bile volitve v Franciji," je naslov obsežnega komentarja, objavljenega v Washington Postu. "Volitve v Evropi v zadnjem tednu so bile pomemben stresni test za moč demokratičnih institucij in idealov. Prepričljiva ponovna izvolitev Emmanuela Macrona za predsednika Francije (...) upravičeno pobira naslovnice po vsem svetu. A volilni rezultat v Sloveniji je dejansko najboljša stvar, ki se je zgodila za liberalno demokracijo po dolgem času," piše Jason Rezaian, čigar predniki po materini strani izvirajo iz Slovenije.

Kot nadaljuje, so tretji mandat Janeza Janše na čelu vlade zaznamovale tendence, podobne tistim bivšega predsednika ZDA Donalda Trumpa in drugih veljakov, "ki skušajo prevzeti avtoritaren nadzor nad delujočimi demokracijami z napadi na medije, ki so kritični do njihovega vodenja". Zmaga okoljsko usmerjenega Gibanja Svoboda predstavlja "pomemben preobrat" in "razlog za upanje", še posebej v luči Poljske in Madžarske, ki se potapljata vse globlje v "brezno avtoritarnosti". Ob tem avtor spomni tudi na nedavno do Slovenije zelo kritično poročilo ameriškega think-tanka Freedom House.

O dogajanju v Sloveniji se je danes razpisal tudi bruseljski bilten EUobserver, ki zmago "zeleno-liberalnega novinca" Goloba označi kot dokaz, da "volivci niso želeli, da gre njihova država po stopinjah Madžarske".

Za bilten sta volitve sicer pokomentirala slovenska analitika Miha Kovač in Alem Maksuti. Prvi je med drugim izpostavil, da Golobova zmaga "ni imela nič opraviti z ekologijo", ampak jo gre pojasniti predvsem z Janševim "talentom, da se zaplete v konflikt s širokim krogom različnih ljudi". "Ljudje so po dveh letih Janševih prizadevanj, da uniči to državo, jezni," pa je menil Maksuti. Golobovo prepričljivo zmago je Kovač sicer pojasnil s strateškim glasovanjem številnih volivcev, ki da so v novincu prepoznali najboljšo možnost za poraz Janše.

Med drugim so se obširneje o volilni nedelji v Sloveniji razpisali tudi mediji v sosednji Avstriji. Javna ORF se je omejila predvsem na obsežno povzemanje predvolilnega, volilnega in povolilnega dogajanja, medtem ko so avstrijski časniki volitve povzeli bolj komentatorsko.

"Če ga ne bi premier Janez Janša vrgel iz energetskega podjetja GEN-I, sploh ne bi postal politik. Zmaga Roberta Goloba na volitvah v nedeljo je posledica Janševe politike, ki je v minulih dveh letih poskušal iz liberalne Slovenije narediti drugo Madžarsko," je ocenil Der Standard.

"Antijanša želi zeleni preobrat" je svoj članek o slovenskih volitvah sicer naslovil dunajski Wiener Zeitung, a takoj zatem dodal, da "so volivci premierju po avtoritarnem mandatu pokazali rdeč karton" ter da v središču volitev tokrat pač ni bilo okolje, ampak boj za demokracijo.

Tudi avstrijski Kleiner Zeitung v analizi z naslovom "Slovenske volitve: Politični preobrat s številnimi neznankami" izpostavlja, da v nedeljo nismo bili le priča veliki zmagi Gibanja Svoboda, ampak predvsem - vsaj po mnenju slovenskih politologov - porazu Janeza Janše in dokazu, da "vodenje Slovenije po vzoru Madžarske ne deluje".