Vstajniki danes ustanavljajo stranko Solidarnost
14. dec. 2013 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Predstavniki treh vidnejših vstajniških gibanj - Vseslovenska ljudska vstaja, Odbor za pravično in solidarno družbo ter posamezniki iz Mreže za neposredno demokracijo - bodo z današnjim ustanovnim kongresom stranke Solidarnost - za pravično družbo uradno stopili na politični parket. Napovedujejo "najprimernejšo idejno paradigmo" za prihodnost.
Ustanovni kongres nove stranke bo v Ljubljani, člani pa pričakujejo "izvrstno udeležbo" in se, kot pravijo, že veselijo ustanovitve alternativne vstajniške stranke. Po besedah člana koordinacijskega odbora za ustanovitev stranke Damjana Mandelca so "že davno" presegli zakonsko določeno število ustanovnih izjav. Kongres namreč sledi "letu dni civilno-družbenih aktivnosti, pogovorov in sodelovanja, priprave programa in utrjevanja prepričanja, da je solidarnost najprimernejša idejna paradigma za prihajajoča desetletja", je navedel za STA.
Glavni cilji nove stranke so, kot navajajo v programu, prizadevanje za demokracijo in zoperstavljanje avtoritarnemu načinu vladanja ter graditev solidarnosti in socialne pravičnosti kot alternative neoliberalni ideologiji.
V stranki si želijo bolj neposreden vpliv državljanov na odločanje, zato si bodo med drugim prizadevali za možnost odpoklica izvoljenega politika in možnost predčasnih volitev z referendumom, povrnitev vloge referendumov in obvezno udeležbo na volitvah v DZ. Zavzemali se bodo za oster obračun s korupcijo, obrambo socialne ter krepitev pravne države in zagotavljali uresničljiv gospodarski program. Poudarek dajejo ohranitvi slovenskega gospodarstva v lasti države ter da v prihodnosti ne bi več prelagali bremen na ramena najbolj revnih. Napovedujejo zavzemanje za drugačne rešitve, ki bodo bolje reševale socialne probleme naše družbe.
Solidarnost ostaja odprta za nadaljnja povezovanja in združenja, dodaja Mandelc. V minulih mesecih so imeli pogovore s številnimi vstajniškimi ter civilno-družbenimi in zunajparlamentarnimi strankami, kot sta TRS in DSD. Pozneje so se gibanju Vseslovenska ljudska vstaja (VLV), Odboru za pravično in solidarno družbo ter Mreži za neposredno demokracijo pridružili še vidni predstavniki civilno-družbenega gibanja SRP, dobili so tudi podporo Civilne iniciative Brkini, je še dejal.
O novem vodstvu stranke člani pred izvolitvijo še ne želijo govoriti, je pa pričakovati, da bo med njimi tudi kakšno že znano ime, kot sta Mandelc ali predstavnik gibanja VLV Uroš Lubej. Kandidature so sicer že evidentirali, prav tako so tudi že dobili soglasja posameznikov za kandidature za organe stranke. Aktivni del ustanoviteljev se je z imeni kandidatov seznanil v ponedeljek in soglasno potrdil kandidatno listo.
Večje presenečenje od imen vodstva bo po besedah Mandelca morda koncept, ki ga želijo uveljaviti v delovanju navznoter in ki želi preprečiti avtoritarno vodenje in gradnjo kulta osebnosti kot ene hujših anomalij partitokracije v Sloveniji. Solidarnost po njegovem mnenju ponuja drugačen model vodenja, pomemben bo tudi uspeh modelov notranje demokracije, ki jih razvijajo skupaj s strokovnjaki za elektronsko glasovanje. V stranki verjamejo, da bodo morali temu slediti "tudi v drugih strankah, kjer se danes soočajo s problemom stroge hierarhije ter neupoštevanjem članstva na odločitve vodstva".
Uradni del kongresa se bo sicer začel danes ob 10. uri. Posamezniki bodo na njem predstavili ključne dokumente, kot so programska izhodišča, statut in etični kodeks, sledilo bo glasovanje. V drugem delu bodo predstavili koncept vodenja stranke in kandidatno listo za organe stranke. Po razpravi in volitvah pa bo novo vodstvo stranke še nagovorilo prisotne.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke