Revija Reporter
Slovenija

Vročinskega vala je konec, od srede bodo temperature bolj znosne

STA

11. jul. 2017 12:36 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017

Deli na:

termometer

Profimedia

Po vrhuncu vročinskega vala se bo vreme umirilo. Že od srede naprej lahko pričakujemo vreme brez vročine in neviht, je za STA pojasnil dežurni meteorolog Brane Gregorčič.

Danes popoldne se bodo začele nevihte, ki bodo zajele večji del Slovenije. Zaradi višjih toplotnih obremenitev je medicinsko pomoč v Ljubljani poiskalo več oseb.

Danes je povečana verjetnost krajevnih neurji. "Začele se bodo ob zgodnjem popoldnevu na zahodu. Pozno popoldne in zvečer bodo zajele večji del Slovenije," je povedal Gregorčič. Od srede do konca tedna pa ne pričakujejo neviht in vročine. "Od srede bo bolj prijetno vreme brez neugodnih ekstremov," je dodal.

V sredo bodo temperature ostale pod 30 stopinjami Celzija. "V petek, soboto in nedeljo bodo ob jutrih temperature okoli 15 stopinj, čez dan pa okoli 25 stopinj," je povedal Gregorčič. Vročina se bo predvidoma vrnila že v začetku prihodnjega tedna.

Zaradi večje toplotne obremenitve so v Zdravstvenem domu Ljubljana v preteklem vikendu obravnavali 12 primerov. Nujno medicinsko pomoč so najpogosteje potrebovali starejši.

"Seveda pa je verjetno povečana toplotna obremenitev posredno vplivala tudi na poslabšanje stanja številnih kroničnih bolnikov, predvsem bolnikov s srčno-žilnimi boleznimi," je za STA pojasnila zdravnica splošne nujne medicinske pomoči v Zdravstvenem domu Ljubljana Špela Baznik.

Najpogostejše težave, ki so jih obravnavali, so vročinske sinkope, vročinska izčrpanost in vročinski izpuščaji. Obravnavali so tudi nekaj edemov nog, s katerimi imajo najpogosteje težave turisti.

Ljudje še vedno storijo premalo, da bi preprečili večje toplotne obremenitve, izpostavlja Baznikova. "Še vedno se preveč izpostavljajo direktni sončni svetlobi, ne nosijo pokrival, so fizično preveč aktivni na prostem sredi dneva, se premalo hidrirajo in tudi nepravilno jedo," je opisala.

Poudarja pa tudi redno in pravilno prezračevanje bivalnih prostorov. Zračiti je treba ponoči in zjutraj, da se prostori vsaj malo shladijo. Za hlajenje stanovanj Baznikova svetuje uporabo klimatskih naprav ali ventilatorjev. Izpostavila je primer starejše gospe, ki je izgubila zavest. "V stanovanju je bilo izredno vroče in vlažno in to že ob 10. uri dopoldne," je dodala.