Revija Reporter
Slovenija

Voljč ustanavlja svoj možganski trust

STA

13. feb. 2015 9:55 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Nekdanji prvi mož NLB Marko Voljč je pred časom napovedal ustanovitev možganskega trusta Act Tank. Idejo uresničuje danes, in sicer s posvetom o prihodnosti Slovenije, na katerega so povabljeni znanstveniki, kulturniki, publicisti, politiki, gospodarstveniki in številni drugi.

Posvet bo potekal za zaprtimi vrati, udeležili pa se ga bodo lahko le vabljeni udeleženci, ki so potrdili udeležbo in osebno prevzeli vstopnico. Vabila so bila poslana na okoli 600 naslovov, a, kot po poročanju današnjega Dela pravijo organizatorji, je dovolj prostora le za 150 izbrancev, vsak od njih mora kupiti vstopnico, s katero bi pokrili stroške organizacije.

Poldnevni dogodek bo razdeljen na štiri vsebinske sklope. Prvi nosi naslov Pot Slovenije in ga bodo moderirali nekdanji evropski komisar Janez Potočnik, novinarka Rosvita Pesek in ustavni sodnik Ernest Petrič. Drugi sklop z naslovom Skupni imenovalci bodo moderirali zgodovinar mlajše generacije Luka Lisjak Gabrijelčič, filozof Lev Kreft, nekdanji minister Žiga Turk in novinarka Ksenija Vidmar Horvat.

Sklop, naslovljen Slovenija in svet, bodo moderirali Ajša Vodnik, Aleks Jakulin in Zlatko Šabič, četrti panel Prioritete pa nekdanja evropska poslanka Romana Jordan, biokemik Roman Jerala, predsednica ZPM Anita Ogulin in Marko Voljč.

Udeleženci dogodka so po navedbah časnika dobili navodilo, da "vsak lahko pove vse informacije in stališča, ki jih je slišal, ne sme pa razkriti, kdo jih je predstavil ali zastopal". To pravilo, navajajo organizatorji, je v uporabi od leta 1927 in je namenjeno večji odprtosti debat, saj se razprave umeščajo med zasebne pogovore. Pod vabilo na dogodek so se podpisali Marko Voljč, Lenart Škof z Akademije za Demokracijo in Žiga Vavpotič (Simbioza/Ypsilon).

Voljč, ki je ustanovitev možganskega trusta napovedal konec lanskega leta v pogovoru za Delovo Sobotno prilogo, pravi, da nima nobenih ambicij, da bi se dokazoval na področju dnevne politike. Po njegovih besedah gre pri Act Tanku za pobudo oziroma poskus začeti dialog med različno mislečimi ljudmi.

"Kaj doslej ni teklo prav in kaj bi bilo treba narediti, da bo prihodnost boljša, kot se nam zdaj obeta. Gre za krepitev in poglabljanje civilne družbe, da postane bolj angažirana in zrela. Želimo pogledati naprej - kritično, konstruktivno, brez obremenitev. Imamo ljudi različnih generacij, zelo skrbimo za zastopanost žensk. Želimo in upamo, da bo nastalo miselno središče - kar je slovenski prevod za think tank -, ki bi bilo več kot zgolj to: želimo si večjo angažiranost civilne družbe, da bi bilo v tej državi v prihodnje bolje," je takrat dejal za Delo.