Annalena Baerbock Svet24.si

Sledi kibernetskega napada na nemško vladajočo ...

ženska Svet24.si

Iskrenost do samega sebe je najboljša ...

občina-ruše, urška-repolusk Necenzurirano

Policija preiskuje, kako je štajerska občina ...

jansa orban fb2 Reporter.si

Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

mbappe Ekipa24.si

"Tako hitro kot teče Mbappe, sem jaz tekel v ...

Tudi Brad Pitt je obupal .. Odkrito.si

Koga briga Barbariga?!

sveca Ekipa24.si

Groza! Tragična nesreča mladega Slovenca! Komaj ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Voda na kraških poljih bo lahko stala še tedne

Deli na:
Voda na kraških poljih bo lahko stala še tedne

Foto: Bobo

Pretakanje voda v kraškem podzemlju je drugačno kot na površju, ima svoje zakonitosti, saj gre za hitro infiltracijo vode v tla in njeno pretakanje vode po podzemnih kanalih in razpokah, je za STA povedala Nataša Ravbar iz Inštituta za raziskovanje Krasa iz Postojne. Voda se na ojezerjenih kraških poljih zato lahko zadrži zelo dolgo.

Razlog za tako pretakanje je v veliki poroznosti kamnin, ki sestavljajo kraška območja, kot sta apnenec in dolomit. Kraške vodonosnike napajajo tako padavine kot tudi reke ponikalnice.

"Vode se zbirajo od najvišje ležečega Babnega polja, ki tokrat ni bilo poplavljeno, potem pa po nekakšnih terasah navzdol, preko Loške doline do Cerkniškega in Planinskega polja ter nato navzdol do najnižjega Ljubljanskega barja. To je ta največji zbiralnik vseh teh voda," je povedala Ravbarjeva in dodala, da ni nujno, da se začnejo vode dvigovati iz podzemlja najprej na najvišje ležečem kraškem polju.

Kraški svet je zelo neenak in dvig podtalne vode je odvisen od tega, kje so padavine in kako se zbirajo. "V tem zadnjem dogodku, ko so vode poplavile Cerkniško polje, je bila največja koncentracija padavin nad območjem Cerknice, nad Blokami, druga koncentracija pa nad Kvarnerskim zalivom in Snežnikom, prav ti dve območji pa sta zbirni območji Loške doline in Cerkniškega polja," je pojasnila Ravbarjeva.



Zato je na tem območju prišlo najprej do največjega porasta tamkajšnjih vodostajev. Glede na primerljiva območja, ki jih poplavljajo hudourniki, voda tam hitro narašča in tudi hitro upada. Voda na kraških poljih, ki nimajo tekočih površinskih voda, pa hitro narašča, vendar nato počasi odteka oz. dolgo vztraja, ker je podzemlje zapolnjeno z vodo in "končna točka, ki je v tem primeru Ljubljanica, ne zmore prevajati vse te vode, ki se nabere v zaledju".

Vodostaj na kraških poljih bo še nekaj časa visok, saj mora vsa voda najprej odteči iz Loške doline na Cerkniško polje, kjer se razlije, od tu del vode odteče direktno proti Ljubljanici, del pa skozi Rakov Škocjan na Planinsko polje in šele nato proti Ljubljanici. Za ves ta proces pa bo potreben čas.

"Kras je neke vrste zbiralnik vode, po drugi strani pa tudi zadrževalnik. Zato je težko napovedati, koliko časa bo voda v Loški dolini ter na Cerkniškem in Planinskem polju še vztrajala, odvisno pa bo tudi od tega, kakšno bo vreme v prihodnjih dneh in tednih. Če bi bilo bolj hladno in bi namesto deževalo snežilo, kar bi ponovno zadržalo vodo. Poleg tega pa se mora sedaj vsa ta nakopičena voda v poplavljenih dolinah skozi kraški svet odteči proti Ljubljanici in nato naprej po Savi," je dejala.