Sindikati vztrajajo pri svojih zahtevah, čeprav je vladna stran na današnjem sestanku ožje skupine Ekonomsko-socialnega sveta, ki ga je sklical premier Borut Pahor, pri predlogu pokojninske reforme nekoliko popustila. Obdobje za izračun pokojninske osnove bi denimo namesto zdaj predlaganih 34 let podaljšali le na 28 let, pripravljeni pa so tudi na spremembe pri bonusu za starševstvo.
Kot je po sestanku dejal minister za delo Ivan Svetlik, so pripravljeni obračunsko obdobje z zdajšnjih 18 let podaljšati le na 28 let in ne na že predlaganih 34 let.Pri bonusu za starševstvo pa bi upoštevali vse otroke in ne največ tri, kot je predlagano zdaj, je povedal. "Omejitev pa je, da ta olajšava ne sme iti pod starost 61 let starosti za ženske in 63 let za moške," je dodal.
Vlada je po ministrovih besedah pripravljena tudi upoštevati obvezno služenje vojaškega roka. "Na tak način si lahko nekdo skrajša starost za upokojitev za tri četrtine dobe služenja obveznega vojaškega roka. To je približno toliko, kot je v veljavi danes - devet mesecev za leto," je dejal.
Zavarovanci bodo imeli po novem tudi neposreden vpogled v podatke, ki jih vodi pokojninski zavod. Ta bo zadolžen, da jim redno letno poroča o vplačilih prispevkov in obračunanih prispevkih. "Vsem, ki presežejo starost 58 let, pa bo dal tudi izračune, kaj jih čaka, ko bodo dosegli ustrezno starost za upokojitev," je pojasnil.
"Odločili smo se za podaljšek finala, za zlasti gol, do petka do 12. ure. Do takrat je še čas za predloge, da jih ovrednotimo in z veliko mero naklonjenosti, da pridemo do kompromisne rešitve, oblikujemo v obliki dopolnil," je še dejal minister.
V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije so poudarili, da so njihove zahteve jasne, to pa je starostna meja za upokojitev 60 let in največ 40 let pokojninske dobe za moške in 38 let za ženske. A pri tem danes ni bilo napovedanih nobenih sprememb. "Vlada dobro pozna naše zahteve," je novinarjem povedal predsednik zveze Dušan Semolič. Zveza tako vztraja pri napovedi naknadnega zakonodajnega referenduma.