Virant: V aferi Patria še ni bilo dokazov, da bi Janša storil kaj nezakonitega
29. jul. 2011 9:41 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Od začetka afere Patria ni bilo še nič takega, kar bi Janši dokazovalo, da je storil kaj nezakonitega, je v intervjuju za Mladino dejal predsednik Zbora za republiko Gregor Virant. Kaznivo dejanje je po njegovem treba dokazati, to ne more biti stvar političnih simpatij ali antipatij, meni Virant in dodaja, da verjame Janši, da ni prejel podkupnine.
Od začetka afere Patria ni bilo še nič takega, kar bi Janši dokazovalo, da je storil kaj nezakonitega, je v intervjuju za Mladino dejal predsednik Zbora za republiko Gregor Virant. Kaznivo dejanje je po njegovem treba dokazati, to ne more biti stvar političnih simpatij ali antipatij, meni Virant in dodaja, da verjame Janši, da ni prejel podkupnine.
Kot poudarja, je velik problem, ko je pretendent za premierski položaj vpleten v neko afero, "vendar je bistveno, da ta v vsem tem času glede njega osebno ni prišla dlje od nekih insinuacij", pravi Virant in dodaja, da so nekatere stvari sicer sumljive in se morajo zaključiti. "Naj se razčisti, ali je kdo kaj dobil," meni.Glede same zgodbe o Patrii so Virantove domneve, da se je pojavilo določeno število posameznikov, ki so se hvalili s tem, da lahko uredijo posel in dosežejo, da bo Patria izbrana. In morda so nekateri iz tega naslova dobili denar. Sam druge razlage za to, da bi Jože Zagožen ali Jure Cekuta ali pa kdo drug dobil denar od Patrie, ne vidi. Kot je ob tem poudaril, je treba vedeti, da o oddaji posla za osemkolesnike ni odločal Janša, ampak ministrstvo za obrambo.
Glede umika države iz gospodarstva je Virant poudaril, da ne vidi nobenega razloga za to, da bi bila država lastnica gospodarskih družb. Edini (začasni) razlogi proti odprodaji državni deležev v podjetjih so lahko po njegovem borzno stanje, nizka cena delnic in poslovnih deležev. Tajkunizacija pa je, kot pravi, "posledica klientelističnih spreg med politiko, bankami in gospodarstvom". Menedžerji, ki so prevzemali gospodarske družbe, nikoli ne bi dobili kreditov brez dobrih zavarovanj, brez zvez v politiki in v bankah, meni in dodaja, da je tukaj osnovni problem.
Virant je tudi povedal, da sodeluje pri pripravi programa SDS, ki intenzivno dela na alternativnem programu, glavni del tega programa na finančnem in gospodarskem področju pa je stranka že ponudila. Sicer bo treba po njegovem "še marsikaj dodelati in izpiliti, vendar se nakazuje jasna alternativa". Poudarek te alternative je, kot pravi, zmanjšanje javne porabe ter davčne razbremenitve gospodarstva in na področju dohodnine v segmentu visoko izobraženih oz. najbolj produktivnih delavcev.
Sicer Virant pojasnjuje, da ni član same stranke, ker želi ohraniti intelektualno svobodo, da lahko pove tudi kaj kritičnega, ker se tudi s stranko SDS ne more v celoti poistovetiti. Še vedno dojema svoje politično funkcioniranje zgolj kot del svojega življenja, a še zdaleč ne kot osrednji del. "Član stranke nisem, a z Janšo vseeno dobro sodelujem", pravi.
O plačni reformi, ki jo je izpeljal, pa je povedal, da je nanjo zelo ponosen. Večja ko je časovna distanca od sklenitve kolektivnih pogodb leta 2008, bolj se po njegovem prepričanju bistri, da je bila ta reforma nekaj pozitivnega. Ob tem je dodal, da je pred dvema tednoma v Slovenijo prišlo poročilo OECD, ki je označilo plačno reformo kot "izboljšavo" in "dosežek".
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke