Revija Reporter
Slovenija

Virant odredil interno preiskavo glede domnevno izginulih podpisov

STA

6. nov. 2012 13:47 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Predsednik DZ Gregor Virant je danes v DZ odredil interno preiskavo o postopku ravnanja s seznami podpisov, priloženih k pobudi sindikata KNG za vložitev zahteve za referendum o zakonu o ukrepih za krepitev stabilnosti bank, so sporočili iz DZ.

Kot so zapisali, je Virant preiskavo odredil pred predvidenim sredinim sestankom s Sindikatom kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije (KNG).

V sindikatu, kot so povedali za STA, odreditev interne preiskave pozdravljajo in upajo, da bo uspešna in bo prinesla kakšne rezultate.

Potrdili so, da se z DZ dogovarjajo, da bodo v sredo vpogledali v seznam podpisov, da pa termin še usklajujejo.

Sindikat je minuli teden in v ponedeljek opozoril na razliko v številu podpisov - po lastnih navedbah je v DZ oddal 3127 podpisov, ministrstvo za notranje zadeve pa jih je evidentiralo 2733. V ponedeljek so v sindikatu menili, da so podpisi izginili nekje na poti "od DZ do ministrstva".

Ker na ministrstvu ne znajo pojasniti razlike, v sindikatu menijo, da jo morajo pojasniti v DZ. Virantove izjave, da so bili postopki v DZ pravilni in da ni šlo za manipulacijo, sindikata ne prepričajo.

Navedbe sindikata, da so se določeni podpisi izgubili, so "precej težka obtožba", je danes za STA povedal Virant. "Po mojem mnenju je neprimerno, da v javnost prihajajo s takimi obtožbami," je dodal. Virantu se zdi prav, da jim dajo možnost, da to razčistijo s pristojnimi službami v DZ. Enako bi po njegovem mnenju lahko storili na ministrstvu za notranje zadeve.

V sindikatu v odzivu pravijo, da nikogar neposredno ne obtožujejo, da je izgubil podpise, ampak da le ugotavljajo, da je bilo s strani DZ na ministrstvo v preverjanje posredovanih 394 podpisov manj, kot so jih priložili pobudi, ter da želijo izvedeti, kaj se je s temi podpisi zgodilo.

"Ker ministrstvo za to nima razlage, mi pa tudi ne, je edina preostala vpletena stranka pač DZ, zato pričakujemo, da bomo razlago našli na tem naslovu. Ne razumemo pa, zakaj se Virantu zdi neprimerno, da s temi zahtevami 'prihajamo v javnost': nenazadnje tudi mi večino odgovorov iz DZ oziroma od Viranta dobivamo preko 'javnosti' oziroma medijev, ne pa direktno," so zapisali.