Revija Reporter
Slovenija

DeSUS: Če Bratuškova ne bo šla v bitko z Jankovićem, bo s to vlado konec

STA

3. okt. 2013 8:59 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vodstvo DeSUS podpira stališče, da v primeru zmage Zorana Jankovića na kongresu PS, odidejo iz koalicije, je ob robu jutranjega srečanja vodstva DeSUS dejal predsednik te stranke Karl Erjavec. To pa bi pomenilo tudi začetek razpada koalicije in vlade, je dejal. Politična kriza se mu zdi nevarna predvsem v luči sprejemanja proračuna za leto 2014.

Predsednika DeSUS razpad koalicije v tem trenutku namreč najbolj skrbi, ker je vlada zaprla določena vprašanja, kot je proračun za leto 2014, preprečili so tudi znižanje pokojnin in ukinitev regresa. S politično krizo, "ki bo dosegla višek, ko bo Janković predsednik PS", pa se te stvari ponovno odpirajo, je nadaljeval Erjavec. Župan Ljubljane in ustanovitelj PS Zoran Jankovič je namreč dal soglasje h kandidaturi za predsednika PS.

Proračun za leto 2014 DZ namreč še ni sprejet, je opozoril Erjavec, zaradi nastalega položaja pa se lahko zgodi, da bomo ostali brez proračuna za prihodnje leto, saj bo njegova obravnava v DZ tekla ravno v času, ko bo kongres PS. "In če ni proračuna za leto 2014, tudi ne vem, kaj bo s pokojninami in socialnimi transferji," je posvaril.

Ponovil je, da je za Bruselj glede Slovenije ključna politična stabilnost, zato bi za Erjavca najboljša rešitev bila, da Janković umakne svojo kandidaturo in počaka, da se končajo vsi postopki, ki potekajo proti njemu. Zelo nehigienično bi namreč bilo, da bi za predsednika SDS Janeza Janšo imeli ene kriterije, za Zorana Jankovića pa druge, je dodal. Ponovno je poudaril, da z Janšo v koalicijo ne gredo nikoli več.

Kandidatura Jankovića za Erjavca ni presenečenje, saj da mu je politična intuicija govorila, da bo tako. Janković po Erjavčevih besedah nima ničesar izgubiti, za kandidaturo pa se je odločil, "ker si želi okrepiti svojo politični položaj in reševati določene zadeve, za katere vemo, da so problematične".

Erjavec težko ocenjuje, kaj se bo dogajalo v dneh do kongresa PS. Sam je predlagal Bratuškovi, naj ministrom danes po seji vlade pove, kako sama vidi položaj in kaj namerava storiti, saj je marsikaj odvisno tudi od nje, prav tako Erjavec predlaga srečanje predsednikov strank. "Če bo potegnila določene poteze, ima to vpliv na celotno politično sfero", je namreč menil Erjavec. "Bratuškova lahko danes reče, da odstopa ali da ne bo kandidirala, zato je tudi ona pomemben faktor za razplet politične situacije," je pojasnil.

Erjavec tako danes od Bratuškove pričakuje določene odgovore, a če Bratuškova ne bo šla v bitko za vodenje PS, je po Erjavčevih besedah jasno, da te vlade ni več. Predsednik DeSUS namreč ne verjame, da bi Bratuškova lahko vodila vlado, istočasno pa bi bil Janković predsednik PS.

Predsednika DeSUS je v sredo zvečer poklical tudi predsednik DL Gregor Virant, ki da vztraja pri tem, da DL zapusti koalicijo, če bo Janković ponovno prevzel krmilo PS.

Popoldne, okoli 15.30, se bo sešlo tudi ožje vodstvo DL, ki bo prav tako spregovorilo o aktualnem političnem dogajanju, v prvi vrsti seveda o odločitvi Zorana Jankovića za kandidaturo. Predvidoma ob 16.30 bo izjava za javnost.