Revija Reporter
Slovenija

Viliju Kovačiču grozijo z likvidacijo, a se ne da: datum referenduma bo spet izpodbijal na US

STA

28. mar. 2018 6:00

Deli na:

Volivci bodo o zakonu o drugem tiru ponovno odločali 13. maja. Državna volilna komisija je sklep o datumu ponovljenega glasovanja na referendumu sprejela na včerajšnji seji, s čimer je postalo jasno, da glasovanje ne bo izvedeno skupaj z državnozborskimi volitvami. Pobudnik referenduma Vili Kovačič je zoper sklep DVK že napovedal ustavno pritožbo.

Državna volilna komisija (DVK) je izglasovanim sklepom razjezila Kovačiča, ki se je včerajšnje seje tudi udeležil. Dejal je, da je v širši javnosti obtožen, da bo za dvojni referendum zapravil šest milijonov evrov davkoplačevalskega denarja, zaradi česar prejema grožnje o likvidaciji.

"V takšnem ozračju je referendum zame nevaren," je poudaril in dodal, da bo zaradi groženj zaprosil za policijsko zaščito. Združitev datuma ponovnega glasovanja na referendumu in državnozborskih volitev je za "velikansko večino normalnih ljudi v Sloveniji normalen ukrep, za slovensko politiko pa izlet na nov planet," je bil še kritičen.

Pobudnik referenduma je tudi prepričan, da neenakost referendumskih aktivnosti, ki jo je ugotovilo vrhovno sodišče, ni odpravljena. "Od vlade nisem dobil, kar sem zahteval, čeprav si je ona to privoščila, in sicer 97.000 evrov. Vlada se na to zahtevo brani z molkom oziroma se sploh ne odziva," je povedal.

Datum glasovanja bo Kovačič izpodbijal še drugič. Lani mu s pobudo na ustavnem sodišču ni uspelo, tudi tokrat pa bi lahko ustavno sodišče izvršitev sklepa DVK o datumu ponovljenega glasovanja zadržalo le v primeru ugotovitve težko popravljivih škodljivih posledic.

Kot je za STA pojasnila Bruna Žuber iz ljubljanske pravne fakultete, gre tokrat za zelo specifičen primer, saj postopek določitve datuma referendumskega glasovanja ni klasičen. Zakonodajni referendum namreč po splošnih pravilih z odlokom razpiše DZ in v njem določi tudi datum glasovanja, tokrat pa je datum glasovanja s sklepom določila DVK. Takšen postopek je sicer predvidelo ustavno sodišče.

Žuberjeva je dejala, da je DVK pri določitvi datuma upoštevala izhodišča ustavnega sodišča o učinkoviti referendumski kampanji in učinkovitem izvrševanju pravice glasovati na referendumu ter se izognila datumom, s katerim bi referendumsko glasovanje padlo v čas prvomajskih počitnic.

Člani DVK so glasovali tudi o predlogu člana Draga Zadergala, da bi ponovljeno glasovanje izvedli 27. maja, s čimer bi po njegovih besedah volivcem vsaj teoretično omogočili, da bi glasovanje na predčasnih volitvah in referendumu izvedli na isti dan. Pravnik Saša Zagorc je medtem pojasnil, da še ni jasno, kdaj bodo predčasne volitve. "Slutimo, da bo prišlo do predčasnega razpusta parlamenta, a DZ še deluje in postopki še niso stekli," je dejal. Teoretično so lahko volitve tudi po 10. juniju, je dodal.

Kovačič je povedal, da še ne ve, ali bo sploh sodeloval v referendumski kampanji, če bo glasovanje 13. maja. V kampanji skoraj zagotovo ne bo vlade. Naj sprejme takšen sklep, bo ministrskemu zboru na četrtkovi seji predlagalo ministrstvo za infrastrukturo, kjer so pojasnili, da je vlada z odločitvijo vrhovnega sodišča postavljena v absurden položaj.

Na ministrstvu se jim zdi absurdno, da bi morala vlada zagovarjati tudi stališča proti zakonu, ki ga je sama pripravila in ga je DZ sprejel celo z absolutno večino. "Ocenjujemo namreč, da je zakon o drugem tiru nujno potreben, saj predvideva model financiranja, ki v največji meri razbremenjuje slovenske davkoplačevalce," so še zapisali v sporočilu za javnost.

Tudi parlamentarne stranke, ki so lani v kampanji sodelovale kot organizatorke, še niso povsem odločene, ali bodo zgodbo ponovile tudi letos. Vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer si želi, da bi bil referendum čim prej, da "to agonijo glede prihodnosti naše države dokončno zapremo". Dokončne odločitve glede sodelovanja v kampanji stranka sicer po besedah poslanke še ni sprejela, a poslanka meni, da morajo sodelovati, saj je to eden od projektov, zaradi katerih so vstopili v politiko.

V koalicijski SD dvomov o sodelovanju v kampanji ni, imajo pa v stranki še vedno nekaj pomislekov glede samega projekta. "Socialni demokrati smo, kljub pomislekom glede vloge Madžarske in modela financiranja, podprli zakon o drugem tiru. Prepričani smo, da mora Slovenija izkoristiti svojo geostrateško lego in postati logistična platforma za centralno in jugovzhodno Evropo," so pojasnili.

V kampanji ponovljenega glasovanja bodo zagovarjali stališče, da je treba drugi tir začeti čim prej graditi, saj je ta nujno potreben za nadaljnji razvoj Slovenije in krepitve njenega gospodarstva in turizma. DeSUS se za razliko od koalicijskih partneric v kampanjo tudi tokrat ne bo vključila, je pojasnil vodja poslancev te stranke Franc Jurša.

Tudi v večini opozicijskih strank se o sodelovanju še odločajo, vse pa obžalujejo, da ponovno glasovanje ne bo izvedeno skupaj z volitvami. V Levici so po besedah poslanca Mateja T. Vatovca mnenja, da bi bilo racionalneje, da bi bilo ponovno glasovanje na dan državnozborskih volitev, "sploh glede na to, da gre verjetno za dva tedna razlike". Podobno so zapisali v NSi, kjer odločitev DVK sicer spoštujejo, čeprav bi si želeli, da bi glasovanje lahko izvedli skupaj z volitvami.

V kampanji pa bo zagotovo sodelovala Stranka Alenke Bratušek. Kot so pojasnili v stranki, bodo zastopali enako stališče kot lani, in sicer, da je referendum nepotreben in bi se mu vlada lahko izognila, če bi upoštevala njihove nasvete.

Tudi največja opozicijska stranka SDS je lani v kampanji nastopila kot organizator, Kovačiču pa so pomagali pri zbiranju podpisov za njegov razpis. V SDS so ves čas izpostavljali, da Slovenija posebnega zakona za drugi tir ne potrebuje, prav tako je po njihovi oceni nesmiselna ustanovitev projektnega podjetja 2TDK. Ali bodo sodelovali tudi tokrat, v stranki niso odgovorili.

Vsebina referendumskega vprašanja bo ostala enaka, in sicer se bodo volivci odločali, ali so za to, da se uveljavi zakon o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom. Kot je določila DVK, bodo referendumska opravila stekla 3. aprila, podrobnosti pa bodo člani komisije dorekli na četrtkovi seji.