VIDEO: Največja opozicijska stranka ne bo predlagala kandidata za arbitra
27. jul. 2015 12:36 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Največja opozicijska stranka, SDS, ne bo predlagala kandidata za slovenskega arbitra na sodišču, ki odloča o meji s Hrvaško, saj tudi niso podprli arbitražnega sporazuma, je pojasnil predsednik SDS Janez Janša. Ob tem vprašuje, zakaj še ni prišlo do srečanja vodstev držav Slovenije in Hrvaške, ki bosta ne glede na razplet dogodkov vedno sosedi.
"Ko se je vlada odločila, da bo mimo državnega zbora imenovala arbitra po nekem specifičnem tolmačenju zakona, je to pač odgovornost vlade. Upam, da bodo imeli bolj srečno roko pri izbiri, kot so jo imeli doslej," je v izjavi za medije ob robu predstavitve knjige nekdanjega poslanca in predsednika DZ Franceta Cukjatija v Ljubljani dejal Janša.
Odstop Hrvaške od arbitražnega sporazuma ima po njegovih besedah lahko zelo resne posledice, ne glede na to, da je pravno odstop lahko vprašljiv. Kot opozarja, arbitri ne bodo več delovali, če plačila arbitražnega sodišča, ki ga plačujeta obe državi, ne bo. "Namesto da bi se rešitvi problema približali, bomo verjetno zdaj stopili še dva koraka nazaj in lahko spet pričakujemo različne spore," ocenjuje Janša.
Po njegovem mnenju smo zamudili čas, ko bi vprašanje meje uredili tako, da bi bilo dobro za obe strani in v skladu s slovenskimi nacionalnimi interesi, ker je Hrvaška zdaj v EU. "Vemo, kako se pogaja iz enakopravnih pozicij, vemo, koliko sporazumov je bilo dogovorjenih, pa potem niso držali, tako da počasi se bo treba vprašati po odgovornosti tistih, ki so nas pripeljali v to situacijo," je dejal. Po njegovih besedah gre za ljudi, ki so arbitražni sporazum dali na voljo slovenskim volivcem za odločanje na referendumu, in tudi za tiste, "ki danes vodijo slovensko zunanjo politiko, ki so pravzaprav celo Mladiko spravili v stanje, kjer je bil tak škandal sploh mogoč".
Ob tem je spomnil, da so v SDS zagovarjali, da je treba pri arbitraži upoštevati načelo pravičnosti, a se je vlada Boruta Pahorja odločila, da pristane na sporazum brez tega načela, kar po mnenju SDS pomeni večje tveganje. "Tveganje se je s to prisluškovalno afero še drastično povečalo," je še dodal.
Glede navedb ministra za zunanje zadeve Karla Erjavca, da ga je na to mesto prvič postavil prav Janša, ko je bil na mestu premierja, je Janša odgovoril, da ga danes zagotovo ne bi. "Takrat, ko je bil prvič v naši vladi predlagan za zunanjega ministra, je bil, kar se tega tiče, še nepopisan list. Zdaj vemo, koliko in kako se ukvarja z zunanjo politiko in ga zagotovo ne bi še enkrat predlagal, predvsem pa bi ga zamenjal, če bi se to zgodilo, kar se je zdaj," je pojasnil Janša.
Dodal je, da ima vsak premier pri tem težavo, ko gre za koalicijo in stranke, ki odločajo o večini. "In gospod Erjavec se nonšalantno na to dejstvo zanaša tako močno, da nič drugega ni pomembno," je dejal. Pojasnil je, da so v času njihovega mandata morali biti vsi ministri tudi poleti dosegljivi tako, da so lahko v dveh urah prišli v Ljubljano na sejo vlade. "V tem konkretnem primeru se je zunanjega ministra čakalo štiri dni, pa je šlo za krizno situacijo," je opozoril Janša. Če bo Erjavec ostal, to po Janševih besedah pomeni, da premier Miro Cerar stoji za njim in da on prevzema odgovornost.
Janša je napovedal, da v SDS sicer ne bodo hiteli z vložitvijo predloga za interpelacijo, ker želijo, "da se najprej razčisti ta situacija, da se vidi, kaj bo z arbitražnim sporazumom". Kot meni, je predvsem pomembno stanje odnosov s sosednjo državo. Čudi ga, da ni bilo zaslediti nobene vesti, da bi se "najvišji voditelji obeh držav pogovarjali, kot da bi se zdaj vsi naenkrat bali telefonirati". "Ko gre za razne veselice, se srečujejo praktično vsak teden, zdaj, ko pa je resna situacija, pa očitno ni nobene komunikacije," ugotavlja Janša. Po njegovem mnenju je v interesu obeh držav, da se ta problem skuša rešiti s pogovorom, "ker smo sosedje in ker smo skupaj v Evropski uniji in v Natu".
O morebitnem srečanju med predstavniki obeh držav bodo po Janševih napovedih povprašali tudi na torkovem sestanku predstavnikov parlamentarnih strank pri predsedniku vlade. Na sestanku bodo sicer spregovorili o predlogih strank za novega kandidata za člana arbitražnega sodišča, ki bi nasledil Jerneja Sekolca, ki je v četrtek odstopil zaradi prisluškovalne afere.
Janša je sicer danes podprl Cukjatija ob predstavitvi knjige, v kateri so zbrane kolumne, ki jih je Cukjati v času, ko je bil poslanec, objavljal v lokalnem časopisu. Cukjati je spomnil na nekatere dogodke iz svojih poslanskih časov, obenem pa okrcal sedanjo vlado, ki da premalo sodeluje z opozicijo. Prav tako je bil kritičen do opozicijske NSi zaradi vložitve predloga zakona o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev, ki ga je označil za sramoto in nepremišljeno dejanje. Po njegovih besedah je namreč pojmovanje tistega, kar so žrtve doživele, izkrivljeno.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke