Revija Reporter
Slovenija

Uradno: Slovenija izbiro arbitra prepušča predsedniku arbitražnega sodišča

STA

13. avg. 2015 8:20 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vlada za odločitev o slovenskem članu arbitražnega sodišča, ki odloča o meji s Hrvaško, pooblašča predsednika tega sodišča, je danes po seji vlade sporočil premier Miro Cerar.

Za to so se po besedah premierja odločili, ker je trenutno najpomembneje, da se odvrne vsak dvom o pristranskosti arbitra. Slovenija s tem po njegovem dokazuje, da se zavzema za neodvisno in nepristransko odločitev sodišča. "Želimo omogočiti, da sodišče deluje neodvisno, nepristransko in sprejme pravično odločitev," je poudaril Cerar.

"Sprejeta je bila odločitev, ki bo sodišču in končni razsodbi v največji meri zagotovila verodostojnost," je izpostavil premier. Kot je dodal, hkrati s tem Slovenija sporoča sodišču, da zaupa presoji predsednika sodišča in celotnega tribunala, da bodo izpolnili naloge, ki so določene v arbitražnem sporazumu.

Povedal je še, da ima Slovenija sicer dovolj svojih strokovnjakov, da pa so, še posebej po odstopu prvega slovenskega arbitra Jerneja Sekolca, številni že komentirali zadevo ali pisali članke, zato bi jih lahko hrvaška stran dojemala kot kontaminirane.

Na predsedniku sodišča tako je, da imenuje tako slovenskega kot hrvaškega arbitra, potem ko je prejšnji teden odstopil hrvaški član sodišča Budislav Vukas, Zagreb pa je že sporočil, da novega ne bodo imenovali.

Kdaj bo predsednik sodišča Gilbert Guillaume imenoval novega, že tretjega slovenskega arbitra, premier ni mogel napovedati, saj mora sodišče izpeljati vse postopke. Je pa izrazil pričakovanje, da bo sodišče v popolni sestavi, torej da bo štelo pet članov, konec avgusta oz. še verjetneje septembra.

S tem, da bo predsednik sodišča imenoval oba arbitra bo po Cerarjevem prepričanju zagotovljena enakost strank v postopku, kar je po njegovem izjemnega pomena za pravično razsodbo.

Slovenija upravičeno pričakuje nadaljevanje arbitražnega postopka, je še dejal premier.

Pojasnil je tudi, da vloga arbitrov ni, da bi "kakorkoli navijali za katerokoli stran", tudi tistih ne, ki jih imenujeta vpleteni strani. "Arbiter mora delovati samostojno, neodvisno in nepristransko," je zatrdil. Zato bo Slovenija svoje stališče predstavila prek odvetnikov. "Ti bodo predstavili vso dokumentacijo in upamo, da bodo s svojimi argumenti uspeli najprej prepričati sodišče, da nadaljuje svoje delo, želimo pa si tudi ugodne rešitve."

Današnje pogovore s predstavniki strank pred sejo vlade je Cerar označil za konstruktivne, še posebej pa ga veseli, da vsi še vedno podpirajo, da Slovenija nadaljuje postopke na arbitražnem sodišču. Zdi se mu pomembno, da Slovenija v teh trenutkih izkazuje potrebno enotnost na politični ravni.

Na današnji seji vlade sicer ni bilo nobenega od treh ministrov iz vrst socialdemokratov. Cerar je dejal, da ga to čudi. "Menim, da gre v tem primeru za neko pomanjkanje čuta odgovornosti," je dodal. "Mislim, da to ni dobro in na to bodo morali odgovoriti sami," je pripomnil.

Glede pozivov k odstopu zunanjega ministra Karla Erjavca zaradi arbitražnega škandala pa je Cerar povedal, da si v zadnjem času predvsem prizadeva zagotoviti nemoteno nadaljevanje arbitražnega postopka. "O tem morda kdaj drugič," je še dejal.

Mesec o arbitru

Na današnji seji vlade bo verjetno padla odločitev, da se bo Slovenija za odločitev o slovenskem članu arbitražnega sodišča pooblastila predsednika tega sodišča, je po sestanku predstavnikov strank pri premierju Miru Cerarju povedal vodja poslanske skupine ZL Luka Mesec. Predstavniki drugih strank so bili v izjavah bolj zadržani.

Kot je za medije še povedal Mesec, na današnjem sestanku "v bistvu niso izvedeli nič novega", da pa jim je premier nakazal to možnost.

Vlada je sicer te dni preučevala tri možnosti, in sicer, da za novega - po odstopu dveh že tretjega - slovenskega arbitra poišče uglednega tujega pravnika, da na to mesto imenuje domačega strokovnjaka ali da imenovanje prepusti predsedniku arbitražnega sodišča.

Današnjega srečanja pri premierju so se poleg zunanjega ministra in predsednika DeSUS Karla Erjavca udeležili še dve predsednici parlamentarnih strank, in sicer Ljudmila Novak (NSi) in Alenka Bratušek (ZaAB), medtem ko predsednika SD in predsednika SDS, Dejana Židana in Janeza Janše ni. Stranko SD tako zastopata njen glavni tajnik Dejan Levanič in poslanec Matjaž Nemec, stranko SDS pa njena podpredsednika Alenka Jeraj in vodja poslanske skupine Jože Tanko. V imenu poslanske skupine ZL je na srečanju njen vodja Luka Mesec.

Sestanku pri Cerarju sledi seja parlamentarnega odbora za zunanjo politiko, ki bo ocenil trenutno stanje in se seznanil z nadaljnjimi aktivnostmi v zvezi z arbitražnim sporazumom. Ob 11. uri pa bo seja vlade, na kateri naj bi padla končna odločitev Slovenije glede imenovanja novega arbitra.