Revija Reporter
Slovenija

Veber je objavil gradivo vojaških obveščevalcev o Telekomu

STA

20. mar. 2015 13:54 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ministrstvo za obrambo je objavilo gradivo o zagotavljanju kakovosti telekomunikacijskih storitev za potrebe obrambnega resorja, s katerega je minister Janko Veber umaknil stopnjo tajnosti. V njem med drugim opozarja, da je v primeru privatizacije nacionalnih operaterjev mogoče pričakovati nekatere težave, tudi zmanjšanje varnosti komunikacij.

V gradivu, pripravljenem za obravnavo na vladi, ki so ga po umiku stopnje tajnosti objavili na spletnih straneh ministrstva za obrambo (Mors), piše, da nekatere analize privatizacij nacionalnih telekomunikacijskih operaterjev, na primer za Hrvaško, kažejo, da je v teh primerih mogoče pričakovati predvsem zmanjšanje varnosti komunikacij zaradi uporabe novejših, še ne zadosti zrelih tehnologij IP, ki so ena glavnih tarč kibernetskih napadov.

Prav tako je mogoče pričakovati zmanjšanje razpoložljivosti komunikacij, še zlasti v primeru velikih naravnih in drugih nesreč, višje stroške uporabe komunikacijskih povezav, počasnejše uvajanje nove generacije klicev v sili na 112. Pričakujejo tudi večje težave delovanja omrežij in storitev v primeru posameznih večjih naravnih in drugih nesreč oziroma kriznih situacij. Opozarjajo še na vprašanje zanesljivosti zagotavljanja kakovosti storitev v informacijskih in komunikacijskih oblakih iz tujine.

Ministrstvo za obrambo zato ob spremembi lastništva Telekoma Slovenije pričakuje najmanj enak obseg storitev, na najmanj enakem kakovostnem nivoju ob enakih ali nižjih stroških. "Menimo, da je v naslednji fazi pogajanj s potencialnimi kupci treba področju, ki se nanaša na nacionalno varnost, posvetiti posebno pozornost ter zagotoviti, da bodo zakonsko določene obveznosti operaterjev na tem področju brezpogojno upoštevane," je zapisano v poročilu, zaradi katerega Vebru očitajo prekoračitev zakonskih pooblastil.

V poročilu navajajo, da Mors koristi zelo širok spekter storitev Telekoma, kot so javna mobilna telefonija, javni mobilni prenos podatkov, javna stacionarna telefonija, infranet (prenos signala tehničnega varovanja), zakup komunikacijskih vodov, dostop do globalnega omrežja internet, delovanje številke za klic v sili 112. Na telefonsko omrežje Telekoma je povezano zasebno telefonsko omrežje sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter računalniško omrežje tega sistema. Prav tako imajo preko Telekoma sistem javnega alarmiranja.

Telekom Slovenije je za Mors eden izmed ključnih subjektov poslovnih partnerjev z vidika zagotavljanja telekomunikacijske infrastrukture in storitev informacijske družbe za potrebe rednega delovanja obrambnega sistema ter sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami kot delov sistema nacionalne varnosti, navajajo na ministrstvu.

Veber: Gre za spolitizirano zadevo

Odzivi na zbiranje informacij, ki so ga vojaški obveščevalci opravili glede prodaje Telekoma, so spolitizirani, je ob današnjem obisku letališča v Cerkljah ob Krki ocenil minister za obrambo Janko Veber. Dodal je, da se je s predsednikom vlade Mirom Cerarjem dogovoril, da bo še danes razkril gradivo, ki ga je novembra pripravil za vlado.

Veber je napovedal, da bo z gradiva oz. informacije, ki je bila uradno vložena v proceduro, umaknil oznako, da gre za interno zadevo. Vsebina dokumenta bo po njegovih besedah pokazala, da je šlo zgolj za zbiranje javno dostopnih informacij in tehnične podatke. Vojaški obveščevalci pa se glede prodaje Telekoma s civilisti na terenu niso pogovarjali, je zatrdil.

To tudi ni bil namen zbiranja. Z javno dostopnostjo tega poročila pa "bodo odpravljene številne manipulacije, ki so se, žal, dogajale v tem obdobju", je dejal.

Kot je še pojasnil, so se zbiranjem informacij, ki bi jim omogočale, da se ustrezno pripravijo na morebitno menjavo lastnika Telekoma, ukvarjali različni uslužbenci ministrstva za obrambo. Pri tem niso uporabili posebnih metod delovanja in zbiranja podatkov, hkrati pa so želeli preveriti, kako so ob menjavi lastništva nacionalnega telekomunikacijskega operaterja ravnali v drugih državah, je dodal.

Vse druge informacije, ki se pojavljajo v javnosti, da je pri zadevi Telekom vojaška obveščevalno-varnostna služba prekoračila svoja pooblastila, je označil za manipulacijo. Ta pa kaže, da želi nekdo, ki v tej službi ne opravlja svojega dela, zadevo spolitizirati, je še povedal Veber.

Da gre za politično zgodbo, ki ima jasen političen cilj, je danes dejal tudi predsednik SD Dejan Židan. Na vprašanje, kako bo SD ravnala, če Cerar ne bo branil Vebra oziroma Veber ne bi prestal interpelacije, je Židan odgovoril, da je to za njih povsem hipotetično vprašanje. "Minister je dober minister, dobre ministre je treba ščititi," je poudaril Židan. Tako kot po njegovih besedah oni ščitijo dobre ministre drugih koalicijskih strank, ki so v vladi, je tudi obratno povsem razumljivo. Tako Židan od Cerarja pričakuje, da bo Vebra zaščitil.

"Minister dela učinkovito, zakonito in v korist države," je poudaril Židan. Obrambni minister mora po njegovih besedah delovati tako, da zaščiti interese obrambe ter zaščite pred naravnimi nesrečami, ki temelji tudi na informacijah in komunikacijah. Ob tem je Židan zavrnil očitke, da je v ozadju interes stranke, da se Telekom ne proda. Kot je poudaril, ta zgodba nima nobene povezave s stališčem stranke do privatizacije, saj je minister jasno povedal, da je pripravil informacije, kako delovati, da bo sistem komunikacij in informiranja deloval v popolnosti, tudi če pride do spremembe lastništva Telekoma. Veber je odgovoren za to, da sistem na področju obrambe ter zagotavljanja varnosti pred naravnimi in drugimi nesrečami normalno deluje, ne glede na to, kaj se dogaja z lastništvi, je poudaril Židan.