Oboji so svoje poglede ob njegovem obisku predstavili predsedniku vlade Miru Cerarju, ki jim je obljubil posluh in pomoč države.
Cerar je ob včerajšnjem obisku poudaril, da se bo država na vse možne načine trudila, da bo prizadetim zaradi meje pomagala, hkrati pa bo skušala skupaj s hrvaško stranjo priti do rešitev, ki bi predvsem vaščanom Brezovice, za katere arbitražna sodba ne predvideva spremembe, olajšale življenje in uredile tamkajšnje težave, povezane z razdrobljenim katastrom.
Ob tem je vaščane Drag in Brezovice pri Metliki pozval, naj s svojimi težavami in vprašanji seznanijo metliško upravo enoto, ki bo nato zbrane podatke posredovala pristojnim.
Kot je povedala brezoviška vaščanka Marija Grabušek, se zaradi neživljenjskega poteka meje in številnih težav, povezanih z njenim vijuganjem, "počuti tujca v lastni hiši". Naštela je tudi vse od težav z urejanjem dokumentov, do šolanja otrok, različnih davščin in celo težav z umrlimi, ki jih morajo s hrvaške voziti na slovensko stran.
Če mejnega vprašanja v Brezovici pri Metliki ne bodo uredili, je dodala, bo morala razmišljati o selitvi na potrjeno slovensko stran in prodaji nepremičnin, ki so po odločitvi arbitrov zdaj del hrvaškega ozemlja. Hkrati je še opozorila na tradicionalno dobro sožitje tamkajšnjih sicer narodnostno mešanih prebivalcev.
Pomen tega so poudarili tudi vaščani Drag, ki so sicer, kot je dejal vaščan Peter Videtič, veseli in zadovoljni z odločitvijo arbitražnega sodišča, da vas Drage z nekaj več kot 20 prijavljenimi prebivalci sodi na slovensko stran. To mejo pa je zdaj potrebno še uresničiti, je menil.
Da bo tako, mu je zatrdil premier Cerar, ki je med drugim dejal, da kljub zdajšnjemu hrvaškemu nasprotovanju izvršitvi arbitražne odločbe, verjame, da se morata strani o tej pogovarjati.
Seveda bo prisluhnil tudi nasprotni, sosedni strani, hkrati pa verjame, "da članice EU, bodisi Hrvaška bodisi Slovenija, nobena ne more odreči poslušnosti vladavini prava". Gre namreč za odločbo, ki je tako pomemben mednarodni akt, da zavezuje. "Od zdaj naprej je meja določena, tega ne moremo zanikati na najvišji pravni instanci in to moramo vsi spoštovati. Verjamem tudi, da bo Hrvaška postopno prišla do tega. Moramo pa razumeti, da vsak potrebuje malo časa in zato se moramo začeti pogovarjati," je še dejal Cerar.
Arbitražno sodišče je sicer presodilo, da vas Drage v občini Metlika leži na slovenski strani meje. V Brezovici pri Metliki je težava v na nekaj hektarih povsem razdrobljenem katastru, hkrati pa za del območja vodijo dvojno evidenco ali pa te sploh ni. Na kataster vezani potek državne meje naj bi po arbitražni odločitvi ostal nespremenjen.
Vaščanka Brezovice Cerarju: Počutim se kot tujka v lastni hiši
4. jul. 2017 6:00 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017
Vaščani Drag so z odločitvijo arbitražnega sodišča, ki je vas postavilo na slovensko stran meje, zadovoljni, vaščani Brezovice pri Metliki, ki jim življenje grenita vijugavi kataster in neživljenjska meja, pa razočarani.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke