Župan Ljubnega ob Savinji Franjo Naraločnik je danes za STA povedal, da potrebujejo predvsem bagerje, tovornjake in drugo težko mehanizacijo, saj je še nekaj predelov občine, ki so nedostopni. Kot je dejal, pa vedno bolj ugotavljajo, da bodo težave očitno morali rešiti sami, kar pa bo podaljšalo okrevanje po poplavah, ki ne bo ne bo trajalo pet ali 10 let, ampak še dlje.
Po njegovih besedah oskrba s pitno vodo poteka nemoteno. Na lastno pest so odpeljali odpadke. So pa na Ljubnem še vedno "v oblakih prahu, za katerega ne vedo, kako je škodljiv". Župan je opozoril, da se občani srečujejo s hudimi psihičnimi težavami, psihologi jim skušajo pomiriti strahove, ki nastajajo že ob slabši vremenski napovedi.
Pri tem je poudaril, da je čiščenje strug v naslednjih dneh prioriteta, da ne bo spet prišlo do razlivanja vode v stanovanjske hiše.
Prav tako je čiščenje strug in zadrževalnikov prioriteta v Občini Gornji Grad, kjer so sicer ceste povezave že skoraj v celoti vzpostavljene. Gornjegrajski župan Anton Špeh je za STA pojasnil, da jim težko mehanizacijo zagotavlja podizvajalec. Bojijo se namreč novih padavin.
Skrb zaradi morebitnega jesenskega deževja, ki jim lahko povzroči precej težav, je izrazil tudi nazarski župan Matej Pečovnik. Trenutno jim preglavice delajo zasuti zadrževalniki in vodotoki, ki jih skušajo sami očistiti. Dela potekajo na sotočju rek Savinja in Dreta, kjer imajo šest prodišč, je pojasnil v izjavi za STA.
Mozirski župan Ivan Suhoveršnik pa je za STA kot največji problem izpostavil težave s čistilno napravo, ki je bila poplavljena. Na nadomestne dele za napravo je namreč treba čakati, zato se neočiščene fekalije trenutno izlivajo v reko Savinjo, je povedal.
Po njegovih besedah jih čaka tudi nekaj dela na plazovih, ki so se sprožili po poplavi, v mozirski občini je bilo poplavljenih okoli 330 hiš, veliko škode je na kmetijskih površinah.
Župan Luč Klavdij Strmčnik je za STA povedal, da se trenutno ukvarjajo z urejanjem ceste proti Ljubnem, ki je sicer državna cesta. Po načrtu naj bi to cestno povezavo vzpostavNa Občini Rečica ob Savinji so za STA povedali, da je njihov največji problem nujno čiščenje strug vodotokov, kamor je nanosilo ogromne količine materiala.
"Sicer so delovni stroji v potokih in tudi v reki Savinji. Občani so že leta nejevoljni, ker se ni čistila struga Savinje in v bistvu zahtevajo, da se to uredi," navajajo na občini.
Glede vzpostavitve normalnega življenja so dejali, da trenutno ne vedo, kaj je normalno življenje, saj se iz dneva v dan pojavljajo nova žarišča, problemi in težave, kot so proženje plazov, na novo odkrite poškodbe lokalne infrastrukture in podobno.
Na občini so zaskrbljeni zaradi dogajanja okrog interventnih in sanacijskih stroškov. Škoda je ogromna in ni rečiški občini ne vedo, kako bodo plačali račune, če ne bodo dobili pravočasne finančne pomoči s strani države.
V prihodnjih dneh jih čaka sanacija cest, komunalnih vodov, vodovodov, mostu v Spodnji Rečici in ostalih manjših mostov.
"Opažamo, da so občani, ki so bili najbolj zaliti, na koncu z močmi - prav sliši se, da nekateri ne bi več živeli na teh območjih, občina pa nima niti ene zazidalne parcele. Najbolj nas skrbi napovedano deževje, sploh v primeru, da vodotoki ne bodo očiščene in, da brežine ne bodo urejene," so še navedli na občini.
V Lučah imajo težave z oskrbo trgovin z izdelki, saj je večina cest do občine še neprevoznih. Strmčnik opozarja tudi, da zaradi neprevoznih cest razmišljajo o zamiku pričetka novega šolskega leta. Kot je še povedal, so na ponedeljkovi izredni seji občinskega sveta imenovali koordinatorje za posamezne naselja, ki bodo nadzirali sanacijo po poplavi.
Tudi v Občini Rečica ob Savinji se ukvarjajo z nujnim čiščenjem strug vodotokov, kamor je nanosilo ogromne količine materiala. V potokih in tudi v reki Savinji so delovni stroji, so za STA navedli na občini. Kot so dodali, pa so občani "že leta nejevoljni, ker se ni čistila struga Savinje in v bistvu zahtevajo, da se to uredi".
Pojasnili so, da trenutno ne vedo, kaj je normalno življenje, saj se iz dneva v dan pojavljajo nova žarišča, problemi in težave, kot so proženje plazov, na novo odkrite poškodbe lokalne infrastrukture in podobno. Na občini pa so zaskrbljeni tudi glede interventnih in sanacijskih stroškov, saj je škoda ogromna, in če ne bodo dobili pravočasne finančne pomoči s strani države, ne vedo, kako bodo plačali račune.
V prihodnjih dneh jih čaka sanacija cest, komunalnih vodov, vodovodov, mostu v Spodnji Rečici in ostalih manjših mostov. Ob tem pa opažajo, da so občani, ki so jih poplave najbolj prizadete, na koncu z močmi, nekateri pa naj ne bi več želeli živeti na teh območjih, kot izpostavljajo na občini, pa nimajo niti ene zazidalne parcele.
V Zgornje Savinjski dolini jim primanjkuje opreme za čiščenje strug
23. avg. 2023 14:27 Osveženo: 14:29 / 23. 8. 2023
V Zgornje Savinjski dolini je po poplavah trenutno največji problem čiščenje strug in zadrževalnikov. Občinam v ta namen primanjkuje težke mehanizacije, brez katere ne bodo mogli urediti pretočnosti vodotokov in prevoznosti cest. Zato nekateri zgornjesavinjski župani iščejo pomoč pri različnih podjetjih in opozarjajo, da so prepuščeni sami sebi.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke