Revija Reporter
Slovenija

V Mariboru za pravično Slovenijo: Kje v Evropi tik pred volitvami strpajo v arest voditelja opozicije?

6. jul. 2014 16:02 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

"Kje v Evropi je mogoče, da sodniki na osnovi indicev tik pred volitvami strpajo v arest voditelja opozicije?" se je na zborovanju Za pravično Slovenijo v Mariboru vprašal Niko Grafefnauer. Na zborovanju, ki se je pričelo s prižigom plamena upanja, so izrazili podpor zaprtemu Janezu Janši in na vpliv politike na slovensko sodstvo.

b prvi obletnici delovanja Civilne družbe za pravično Slovenijo so danes v Mariboru priredili zborovanje Za pravično Slovenijo. Po besedah enega od njenih pobudnikov Mitje Štularja so razmere v državi po enem letu še hujše, zato je še več razlogov, da vztrajajo pri svojih zahtevah, ki vodijo k "boljši in pravični Sloveniji".

Civilna družba za pravično Slovenijo je povezava 46 civilnih gibanj "v prizadevanju za pravično Slovenijo". Na zborovanju 27. junija lani v Ljubljani je oblikovala 18 zahtev "v dobrobit vseh prebivalcev Slovenije in Slovencev po svetu".

"Če pregledamo zahteve za pravično Slovenijo, ki smo jih v lanskem letu zapisali, moramo priznati, da so se stvari v tem letu še poslabšale," je za STA danes povedal Štular. "To ne pomeni, da smo obupali. Vendarle je za nami le eno leto in za civilno-družbeno angažiranje, pri katerem ni vzvodov odločanja, je seveda potrebno nekoliko več časa, predvsem v smislu, da se tudi ljudje prebudijo, da začnejo razumeti, da je rešitev v aktivnem državljanstvu," je dodal.

Ravno s tem namenom so priredili današnje srečanje na Slomškovem trgu v Mariboru. "Želimo boljšo in pravično Slovenijo in v tej smeri bo šel naš napor," je še povedal Štular.

Ob začetku srečanja so prižgali "plamen upanja za pravično Slovenijo", pesnik Tone Kuntner pa je prebral Majniško deklaracijo 2014, ki naj bi začrtala novo pot razvoja slovenske države in njene družbe in so jo prvič javno predstavili 8. maja letos.

Zbrane, med katerimi so številni nosili slovenske zastave, je med prvimi nagovoril režiser Jože Možina, po besedah katerega "živimo v času, ko nam pred očmi uničujejo državo". "Ustanovitev in prvo zborovanje Civilne družbe za pravično Slovenijo pred enim letom je potekalo v oceni, da so razmere v državi dramatične. Kako prav smo imeli, žal," je dejal.

Pesnik Niko Grafenauer se je vprašal, ali je Slovenija sploh še domovina vseh nas. "Subverzivni tatovi vseh vrst so si jo vzeli za plen in jo izropali do temelja... Kje v Evropi je danes še mogoče, da sodniki brez izpričanih in meritorno preverjenih dokazov, le na osnovi indicev, tik pred volitvami strpajo v arest voditelja opozicije in predsednika dominantne politične stranke v njej," je dejal in si prislužil bučen aplavz.

Na po njihovem prepričanju neupravičeno zaprtje predsednika SDS Janeza Janše je spomnilo tudi več drugih govorcev, med njimi teolog Ivan Štuhec. "Zdaj pa se vprašajmo, ali ni morda več indicev za to, da bi bili na Dobu tisti, ki so Patrio skuhali. To so vsi bivši predsedniki Komunistične partije Slovenije," je dejal. "Nimamo demokracije, imamo aferaško krivosodno demokraturo," je dodal.

Po besedah publicistke Alenke Puhar "postajamo dvodimenzionalna ploska družba, ki ne priznava časovne globine". "Ostati moramo zvesti zahtevam po normalnosti. To je naša osnovna državljanska dolžnost," pa je med drugim povedal nekdanji veleposlanik Slovenije pri Evropski uniji Igor Senčar.