Po nekaj več kot 97 odstotkih preštetih glasov v Mestni občini Maribor delni neuradni podatki potrjujejo zmago sedanjega župana Franca Kanglerja v prvem krogu volitev, saj je prejel 50,41 odstotka glasov. Uspešna je bila tudi njegova lista, ki ima največ svetniških mest.
Kangler, ki je na volitvah nastopil kot kandidat SLS in Županove liste, je po delnih neuradnih podatkih prejel 50,41 odstotka glasov volivcev. Na drugo mesto se je uvrstil Tomaž Kancler (SDS) s 15,62 odstotka glasovi. Sledijo Tomaž Orešič (LDS) z 8,38 odstotka, Stojan Auer iz Liste za pravičnost in razvoj (LPR) z 8,34 odstotka, kandidat Zares Gregor Jager z 4,61 odstotka in Janez Ujčič (DeSUS) z 4,19 odstotka podpore.Bojan Horvat kot kandidat SD je zbral 3,06 odstotka glasov, Melita Cimerman iz Zelenih Slovenije 2,02 odstotka, Teodor Lorenčič iz Liste za Maribor 1,59 odstotka, Borut Ambrožič iz Stranke medgeneracijske solidarnosti in razvoja 0,92 odstotka, Monika Piberl iz Glasu žensk Slovenije 0,60 odstotka. Na zadnjem mestu pa je Zdenko Vinkov iz Stranke slovenskega naroda z 0,27 odstotka glasov.
Na volitvah v mariborski mestni svet je največ glasov dobila Županova lista, ki bo imela deset sedežev v 45-članskem mestnem svetu. Stolčke bo zasedlo tudi sedem predstavnikov SDS, šest svetnikov DeSUS, štirje iz SD, po trije iz LDS in LPR ter po dva iz Zelenih Slovenije in Zares. Enega svetnika bodo imele še Lipa, Lista Tomaža Kanclerja za župana, SMS - Zeleni Evrope, Ekipa za Maribor, Lista za Maribor, NSi, SNS in Neodvisna lista gasilcev Maribor.
Kangler je v drugem krogu volitev pred štirimi leti prejel 54,93 odstotka glasov, njegov tekmec Gregor Pivec (SDS) pa 45,07 odstotka. Člani mariborskega mestnega sveta so v mandatu 2006-2010 prihajali iz enajstih političnih strank ali samostojne svetniške skupine, ki je bila z desetimi člani ob koncu mandata tudi najmočnejša skupina v mestnem svetu.
Skupno je bilo v preteklih štirih letih 18 prestopov iz ene svetniške skupine v drugo. Do zaključka mandata so v prvotni postavi ostale le SD, LPR, NSi in SMS, medtem ko je pri ostalih prišlo do rošad.
Na koncu je bila najmočnejša samostojna svetniška skupina z desetimi svetniki. Druga najmočnejša je bila opozicijska SD s sedmimi svetniki, medtem ko je SDS, ki je na volitvah leta 2006 prejela največ glasov, zadnje leto imela namesto osmih le pet svetniških mest.
Pet svetnikov je imela tudi LPR, enako število je po odcepitvi Zares ostalo tudi LDS. Po trije svetniki so bili iz SLS in DeSUS, po dva iz Lipe in SMS-Zeleni Evrope, po enega svetnika pa so imeli NSi, Zares in Zeleni Slovenije.
Župan Franc Kangler, ki prihaja iz SLS, si je uspel zagotoviti podporo SDS, LDS, Lipe (te tri so tudi dobile podžupansko mesto), DeSUS, SMS in samostojnih svetnikov. Opozicijo pa so sestavljali SD, LPR, Zares in Zeleni Slovenije.