Revija Reporter
Slovenija

V Levici bentijo zaradi "predstave za javnost" v DZ: sploh imajo mesto v Šarčevi koaliciji?

STA

23. jun. 2018 6:00

Deli na:

V Levici, ki je javno edina odrekla podporo kandidatu za predsednika DZ Mateja Tonina, so razočarani nad razpletom včerajšnjega dogajanja. V pogovorih z LMŠ so zahtevali, da ima vsebina prednost pred političnim kupčkanjem. "A je bila to očitno vse predstava za javnost," je dejal Matej T. Vatovec, ki pa nadaljnjih koalicijskih pogajanj ne izključuje.

Kandidatu za predsednika DZ Toninu so namreč podporo dale vse stranke z izjemo Levice, pod njegovo kandidaturo pa so podpis prispevali poslanci NSi, LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS. Kot so pojasnili, so se dogovorili, da je takšna rešitev začasna.

Vatovec pa je v izjavi za medije ob robu seje poudaril, da izvolitev predsednika DZ "ni neka začasna stvar, nekaj, kar se naredi kar tako, ampak je močan indikator tega, kakšna bo prihodnja koalicija". "Mi smo šli v pogovore iskreno, ampak očitno na drugi strani te iskrenosti ni bilo," je ocenil.

Kot je pojasnil, Tonina ne vidijo kot ustreznega predsednika DZ tudi zaradi politik, ki jih zagovarja, in zaradi izjav, s katerimi je po njihovem mnenju teptal ustavno pravico do splava.

Po Vatovčevih besedah v Levici upajo, da si bo blok sredinskih strank v nadaljevanju nekoliko premislil in da bo želel postaviti vsebino pred tovrstna kadrovska kupčkanja.

Glede izjav predsednika LMŠ Marjana Šarca, da je Toninova kandidatura že jasen obris prihodnje koalicije, je Vatovec dejal, da bodo očitno "ostajali pri tem, da skušajo na vsak način to koalicijo sestaviti". Meni pa, da bi bilo to v tem trenutku za državo izredno škodljivo.

Poudaril je, da se sami iz pogajanj o koaliciji ne izključujejo in da se bodo pogovarjali, "če bodo to dejansko pogovori o razvoju Slovenije in o tem, kakšen program bo prihodnja vlada imela".

Na vprašanje, ali se zaradi podpore Toninu v Levici počutijo izključene, je odgovoril, da je takšna pač trenutna politična situacija, da v Levici niso užaljeni in se ne počutijo izključene. "Smo pa razočarani nad tem, kako se je ta stvar razpletla," je dejal. Po njegovem prepričanju bi sredinski blok strank lahko našel kandidata za vodenje DZ do sestave vlade, ki bi imel med poslanci zadostno podporo, če bi dal "osebne pretenzije predvsem vidnih predstavnikov teh strank na stran". "Ampak se pač niso znali dogovoriti glede tega," je dejal.