Revija Reporter
Slovenija

V Kočevski Reki slovesnost ob obletnici prvega postroja brigade Moris

STA

14. dec. 2013 7:27 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve ter Zveza društev in klubov Moris se bosta danes s spominskima slovesnostma spomnili prvega postroja enote Teritorialne obrambe (TO), ki si je kasneje nadela ime Moris. Obletnica dogodka bo sicer v torek.

Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve je svojo prireditev opoldne v Kočevski Reki poimenovalo Prihodnost pripada pogumnim: Kočevska Reka 1990 - 2013. Kot so zapisali vabilu, je bil tisti ponedeljek, 17. decembra 1990, siv, malce meglen in hladen zimski dan, ki bi lahko bil čisto običajen in se ga ne bi niti spominjali, če ne bi bila takrat prvič postrojena enota Teritorialne obrambe (TO), ki je imela sedež v bližini vasi Primoži. V postroju so bili večinoma pripadniki rezervne sestave zaščitne brigade TO.

"Prvi javni postroj brigade, ki si je kasneje nadela ime Moris, 17. decembra ni bil slučajen. Bil je jasno sporočilo takratni JLA, da smo pripravljeni tudi z orožjem braniti začrtano prihodnost. Nekaj dni kasneje je bil plebiscit, ki je dokončno začrtal odločitev o slovenski samostojnosti," so zapisali v združenju.

Na prireditvi v Spominskem parku bo imel pozdravni nagovor med drugim predsednik združenja Aleš Hojs, slavnostna govornika pa bosta evropski poslanec Lojze Peterle in predsednik SDS Janez Janša.

Tako njih kot udeležence popoldanske prireditve zveze Moris bo pozdravil kočevski župan Vladimir Prebilič, sicer pa bosta na slednji spregovorila predsednik zveze Moris Drago Bitenc in častni član zveze Moris Zvonko Žagar, so sporočili iz zveze.

Tudi v zvezi Moris poudarjajo pomen omenjenega dne pred 23 leti, ko je takratni predsednik izvršnega sveta slovenske skupščine Lojze Peterle v svojem govoru med drugim dejal, da mu je "prvič zadišalo po slovenski vojski".

Ob tem so izpostavili, da so pripadniki 27. zaščitne brigade Teritorialne obrambe, znotraj katere je delovala 30. razvojna skupina kot njeno profesionalno jedro, tisti dan postali "varuhi enemu najodločilnejših dejanj slovenske zgodovine - plebiscitu o samostojnosti Slovenije".

Zveza Moris, ki je ime prevzela od brigade Moris, s slovesnostjo obeležuje tudi pet let svojega delovanja, prvič pa bodo javno prikazali svoje svečane obleke.

Medtem pa je Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve pred časom ministrstvo za obrambo zaprosilo za veteranske uniforme iz časa osamosvojitve, ki so jih želeli uporabiti za današnjo slovesnost. Minister za obrambo Roman Jakič je prošnjo zavrnil z utemeljitvijo, da združenje kot svoje osnovno poslanstvo poudarja predvsem ohranjanje pristnega zgodovinskega spomina na dogodke iz slovenskega osamosvajanja, krepitev domoljubja in narodne zavesti. Zato bi bilo omenjeno opremo problematično donirati.

V združenju so v petkovi izjavi zapisali, da take izjave ni mogoče razumeti drugače, kot da minister smatra ohranjanje spomina na slovensko osamosvajanje in krepitev domoljubja kot sporno ravnanje.