Revija Reporter
Slovenija

V Kamniški Bistrici so blagoslovili spominsko obeležje vojnega in povojnega nasilja

STA

14. jun. 2015 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Na Kopiščih v Kamniški Bistrici je včeraj popoldne potekala blagoslovitev kapelice in Parka spomina in opomina v čast žrtvam druge svetovne vojne in povojnega revolucionarnega nasilja. Blagoslov so opravili ljubljanski nadškof in metropolit Stanislav Zore, evangeličanski škof Geza Filo ter cetinjski nadškof in metropolit Črne gore Amfilohije Radović.

Slovesne blagoslovitve spominskega parka in kapelice, ki so jo organizirali društvo Demon na Kamniškem, Občina Kamnik in Združenje Otkrićemo istinu - Dušan Niklanović, so se med drugim udeležili nekatere poslanke in poslanci, predstavniki političnih strank, duhovščine in gosti iz Črne gore.

Zbrane je ob začetku slovesnosti nagovoril kamniški župan Marjan Šarec, ki je poudaril, da so na kraju, kjer danes stoji spominski park, svojo pot končali pripadniki vojska, ki so se znašle na napačni strani zgodovine, misleč, da imajo pravo poslanstvo.

Poudaril je, da slovesnost ne sme imeti namena opravičevati medvojnih dejanj, jih rehabilitirati ali kakorkoli spreminjati njihovo vlogo v zgodovini. "Danes gre za izpolnjevanje naloge biti človek. Slovenci veliko damo na urejanje grobov svojih bližnjih. To ni težko. Težje, skoraj nemogoče, pa postane vprašanje pokopavanja nasprotnika. A v Kamniku to zmoremo. Današnji dan bo zapisan v zgodovino kot dan, ko smo svojcem ubitih omogočili dostojno slovo," je dejal kamniški župan.

Izrazil je prepričanje, da se je v mnogih srcih ljudi že zgodila sprava, "a so posamezniki v slovenski politiki zaradi doseganja kratkovidnih ciljev vse pokvarili. Sprava je postala zlorabljen pojem. Leta 1990 sta si v roke segla Milan Kučan in Alojzij Šuštar. Zmogla sta to, kajti vedela sta, da nihče ni brez greha. Velik zgled za današnjo politiko", je še dodal Šarec.

Kot je lani za STA pojasnil zgodovinar in član vladne komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč Mitja Ferenc, je v Kamniški Bistrici in v okolici Kamnika več prikritih grobišč, v katerih so končali maja in junija 1945 pobiti črnogorski četniki, hrvaški domobrani in ustaši in tudi slovenski domobranci. Po podatkih Občine Kamnik je v Kamniški Bistrici evidentiranih šest grobišč, štiri od njih so delno raziskana, drugi dve pa na raziskave še čakata.

Po več letih dogovarjanj so na Kopiščih letos postavili spominsko obeležje žrtvam - spominsko kapelico, ki so jo prav danes blagoslovili ljubljanski nadškof Zore, evangeličanski škof Filo in cetinjski nadškof Radović.